Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przez zamieszki w Afryce Wall Street mocno w dół

0
Podziel się:

Coraz trudniejsza sytuacja w Afryce skłoniła inwestorów do pozbywania się akcji. Indeks S&P500 stracił niemal 2 procent.

Przez zamieszki w Afryce Wall Street mocno w dół
(PAP/EPA)

Przybierające na sile protesty w Egipcie poskutkowały rekordowo wysoką ceną ropy naftowej i mocnymi spadkami na amerykańskim parkiecie.

Ostatnia w tym tygodniu sesja na Wall Street mocno zaskoczyła. Jej przebiegu nie podyktowały bowiem, tak jak wcześniej oczekiwano, dane o amerykańskim wzroście gospodarczym, czy nastrojach konsumentów.

Dynamiczną wyprzedaż akcji za Oceanem można przypisać zaognieniu się sytuacji w Afryce. Wczoraj prezydent Egiptu Hosni Mubarak, odpowiadając na coraz gwałtowniejsze ataki demonstrantów domagających się jego ustąpienia, zadecydował o wprowadzeniu godziny policyjnej, a na ulicach egipskich miast pojawiło się wojsko.

Coraz większe obawy o sytuację w Afryce poskutkowały rekordowo wysoką, dochodzącą do 100 dolarów za baryłkę, ceną ropy naftowej. Mocno zniżkowały natomiast główne indeksy amerykańskiej giełdy. Dow Jones stracił 1,4 proc., S&P500 1,8 proc., a technologiczny Nasdaq został przeceniony o niemal 2,5 procent.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t90154.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;wpompuja;w;gospodarke;kolejne;600;miliardow;dolarow,94,0,704350.html) USA: Wpompują w gospodarkę kolejne 600 miliardów dolarów
Poza środowym komunikatem Fedunajistotniejszym wydarzeniem tego tygodnia miała być publikacja wstępnych danych o wzroście PKB w czwartym kwartale ubiegłego roku. Wzrost na poziomie 3,2 proc. okazał się wyższy niż w trzecim kwartale (2,6 proc.), jednak nieco niższy od oczekiwań analityków (3,5 proc.).

Lepsze niż prognozowali specjaliści okazały się natomiast nastroje panujące wśród amerykańskich konsumentów. Obrazujący je indeks Uniwersytetu Michigan wyniósł 74,2 pkt, wobec oczekiwanych 73,2 punktów. To jednak nie powstrzymało pozbywających się akcji inwestorów.

[ ( http://static1.money.pl/i/manager/o/artykuly/18733/38625_kinect.tiny.png ) ] (http://manager.money.pl/strategie/emarketing/artykul/w;dwa;miesiace;microsoft;sprzedal;8;mln;kinectow,89,0,751449.html) W dwa miesiące Microsoft sprzedał 8 mln Kinectów
Indeksowi amerykańskich blue chipów najmocniej ciążył Microsoft. Największy na świecie producent oprogramowania poinformował o niższych od oczekiwań przychodach ze sprzedaży Windowsa. Wzrosły zatem obawy, że przyszły popyt na system operacyjny również nie będzie taki, jak wcześniej zakładano. W efekcie akcje spółki potaniały o niemal 4 procent.

Jeszcze większa przecena dotknęła papiery Forda. Po tym jak spółka _ pochwaliła się _, że w czwartym kwartale ubiegłego roku, po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych, zarobiła 30 centów na akcje, kapitalizacja motoryzacyjnego giganta skurczyła się o ponad 13 procent. Analitycy oczekiwali bowiem 48 centów zysku na akcję.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)