Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

PZU debiutuje, trwa ostatnie odliczanie

0
Podziel się:

Już dziś inwestorzy mogą decydować o sprzedaży akcji ubezpieczyciela. Czy Grad i Klesyk będą mieli co świętować?

PZU debiutuje, trwa ostatnie odliczanie
(PZU)

Oferta PZU jest największą w historii polskiej giełdy. Od dziś przyjmowane są zlecenia kupna-sprzedaży akcji. Zdaniem analityków wciąż niepewna sytuacja na rynkach nie zakłóci debiutu. Zysk może sięgnąć 10-15 procent.

na zdjęciu Aleksander Grad minister skarbu państwa i Andrzej Klesyk prezes PZU* *

Od godziny 8.00 do 16.35 biura maklerskie przyjmują zlecenia kupna-sprzedaży od inwestorów, którzy zapisali się na akcje PZU. Papiery znalazły się na ich rachunkach już wczoraj. Na podstawie tych zleceń zostanie ustalony kurs otwarcia notowań PZU. Debiut jutro o 8.45, czyli kwadrans przed rozpoczęciem handlu na GPW.

Inwestorzy zarobią piętnaście procent?

Zdaniem analityków ostatnie zamieszanie na rynkach nie powinno zakłócić debiutu i inwestorzy wyjdą na swoje. - _ O wzrost kursu PZU na poziomie 10-15 procent jestem raczej spokojny _ - mówi w rozmowie z Money.pl Marcin R. Kiepas, analityk z Domu Maklerskiego XTB.

Jego zdaniem pomocny w debiucie polskiego ubezpieczyciela będzie pakiet antykryzysowy, który w nocy z niedzieli na poniedziałek uchwalili przedstawiciele państw Unii Europejskiej. Weekendowa decyzja uspokoiła rynek, co już wczoraj było widać podczas notowań. Po ubiegłotygodniowych sporych spadkach WIG20 odrobił wczoraj ponad pięć procent. Tymczasem giełdy w Wielkiej Brytanii i Niemczech zyskały ponad pięć procent, a główny indeks we Francji poszybował o ponad dziewięć procent w górę.

Dobrego debiutu PZU spodziewa się też Dariusz Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego Millennium. - _ Nie mam już takich obaw jak jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia. Zysk na poziomie 10-15 procent podczas debiutu jest w zasięgu _ - uważa Maliszewski.

Wyceny akcji PZU według domów maklerskich i prognoza zysku netto za 2010 r.
Dom Maklerski Wycena w zł Zysk netto w mld zł
DM BZ WBK 261-370 2,62
Millennium DM 286,9–342,9 2,30
AmerBrokers 328,6-372,4 2,71
DM PKO BP 295,3-387,94 2,63
DB Securities 327-383 3,41

Źródło: Money.pl na podstawie raportów domów maklerskich.

PZU szybko w WIG20

Zdaniem analityków za udanym debiutem przemawia także fakt, że inwestorzy indywidualni podczas zapisów na akcje PZU nie korzystali z kredytów, których koszty w przypadku poprzednich ofert zwykle znacznie ograniczały realne zyski. Tak było na przykład z ostatnim debiutem PGE. Pomimo wzrostu o 13 procent podczas pierwszego dnia notowań, część zysków zjadły prowizje, a potem kurs spółki zaczął spadać.

Źródło: Money.pl na podstawie danych GPW

Teraz sytuacja nie powinna się powtórzyć. PZU najprawdopodobniej w trybie nadzwyczajnym wejdzie do indeksu WIG20. Może to nastąpić już 17 maja, pod warunkiem że podczas jutrzejszej sesji wartość akcji w wolnym obrocie będzie stanowić co najmniej pięć procent kapitalizacji WIG20.

- _ Wejście do WIG20 w tak krótkim czasie powinno spowodować jeszcze większe zainteresowanie akcjami wśród inwestorów instytucjonalnych, którzy będą musieli mieć PZU w swoich portfelach. To dodatkowy argument za wzrostami, tym bardziej, że podczas zapisów popyt wśród instytucji kilkakrotnie przekroczył liczbę oferowanych akcji _ – podkreśla Grzegorz Maliszewski.

Czego oczekują internauci?

Optymistami są także czytelnicy Money.pl, którzy wypełnili naszą ankietę w sprawie stopy zwrotu spodziewanej podczas pierwszego dnia notowań. Aż 68 procent z nich spodziewa się zysków, chociaż są podzieleni co do jego skali. 26 procent obstawia straty.

Źródło: Money.pl, *Udział procentowy odpowiedzi wśród 6457 osób. Dane aktualne na 10 kwietnia, godz. 14.30

Oferta PZU jest największą w historii polskiej giełdy. Na akcje ubezpieczyciela zapisało się aż 250 tysięcy inwestorów indywidualnych, którzy wyłożyli na nie ponad 2,2 miliarda złotych.

Źródło: Money.pl na podstawie danych GPW

Decyzja szczytu krajów UE i MFW w sprawie pakietu antykryzysowego powinna ich nieco uspokoić i sprawić, że koniunktura na rynkach w dniu debiutu będzie dobra.

CZYTAJ WIĘCEJ O PZU I OFERTACH SKARBU PAŃSTWA:
*Akcje PZU będą lepsze od lokat * Wszystko wskazuje na to, że na pierwszej sesji inwestorzy będą mogli zarobić nawet kilkanaście procent na akcjach PZU. Czy jednak w dłuższym terminie ten zysk będzie się powiększał?
*Nawet 200 tysięcy chętnych na akcje PZU * Wejście narodowego ubezpieczyciela na warszawską giełdę będzie najprawdopodobniej największym debiutem w jej historii. Czy inwestorzy indywidualni zarobią na akcjach PZU?
*Tauron liczy na 4 miliardy złotych z giełdy * Grupa energetyczna Tauron, której giełdowy debiut planowany jest na połowę tego roku, spodziewa się pozyskania z rynku około 4 mld zł, które zamierza przeznaczyć na projekty zapisane w strategii grupy - potwierdził prezes spółki Dariusz Lubera.
*Grad: Ponad tysiąca firm nikt nie chce kupić * Czy szef resortu skarbu ma za złe premierowi straszenie dymisją? Jak zamierza zrealizować 25 miliardów złotych przychodów dla budżetu? Dlaczego nie sprzedał GPW Niemcom? I czy chciałby pobić prywatyzacyjny rekord Emila Wąsacza? Aleksander Grad w rozmowie z Money.pl.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)