Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PZU może wypłacić akcjonariuszom nawet 5 mld zł

0
Podziel się:

Jeśli zostanie podjęta taka decyzja, to można liczyć na wypłatę dywidendy lub skup akcji własnych przez ubezpieczyciela.

PZU może wypłacić akcjonariuszom nawet 5 mld zł
(PZU)

PZU chce podzielić się nadwyżką kapitału z akcjonariuszami. Może do nich trafić nawet 5 mld zł. By pozyskać gotówkę na ten cel, spółka wyemituje obligacje - dowiedział się Puls Biznesu. Zarząd firmy zadeklarował, że do 2014 roku przedstawi propozycje dotyczące zarządzania kapitałem nadwyżkowym.

_ - Prace nad koncepcją optymalizacji struktury bilansu PZU trwają już od ubiegłego roku. Idą zgodnie z harmonogramem i są zaawansowane _ - poinformował Michał Witkowski, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej PZU.

Według ustaleń dziennika, zarząd zdecydował, że odda część z 13,3 mld zł kapitału akcjonariuszom. Jego pomysł musi jeszcze zaakceptować rada nadzorcza. Najbliższe jej posiedzenie odbędzie się w poniedziałek, 26 sierpnia.

Najprostszą metodą byłaby wypłata kolejnej megadywidendy, ale to oznaczałoby, że pieniądze trafiłyby do akcjonariuszy dopiero za około rok. Możliwa jest wypłata dywidendy zaliczkowej, ale tu są pewne ograniczenia - zgodnie z prawem nie może ona przekroczyć połowy zysku wypracowanego w okresie poprzedzającym wypłatę np. z I półrocza 2013 roku - napisano w _ PB _.

Dziennik podaje, że opcją, która pozwoliłaby na najszybsze wypłacenie kapitału do akcjonariuszy, i to w dużej skali, jest skup akcji własnych. - _ Gdyby PZU zdecydowało się oddać akcjonariuszom aż 5 mld zł, to - według kursu z piątkowego zamknięcia - mogłoby skupić aż 13 procent akcji _ - podaje gazeta.

Skąd PZU weźmie tak duże pieniądze? Według _ PB _ zadłuży się i wyemituje obligacje._ Ma do tego pole, jest bowiem bodaj jedyną tak dużą spółką, która nie ma żadnego długu _ - informuje dziennik.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)