Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pzu
12.03.2014 12:05

PZU wyemituje obligacje? Spółka rozmawiała już z KNF

PZU chce do majowego Walnego Zgromadzenia zdecydować w sprawie emisji długu - poinformował Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PZU)

PZU chce do majowego Walnego Zgromadzenia zdecydować w sprawie emisji długu - poinformował Andrzej Klesyk, prezes PZU.

_ - Najprawdopodobniej przed WZ ogłosimy, co zrobimy z zapowiadaną emisją długu. PZU może wyemitować obligacje z punktu widzenia płynnościowego. Jedyną rzeczą jest to, czy ten dług może być podporządkowany. Prowadziliśmy dyskusje z KNF _ - powiedział Klesyk.

Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF poinformował w środę, że obecne prawo nie pozwala ubezpieczycielom na emisję długu podporządkowanego.

_ - Musimy przeanalizować, co powiedział przewodniczący, zobaczyć, czy nam się to się opłaca. Najprawdopodobniej będziemy starali się emitować dług w innej walucie niż złoty _ - powiedział Klesyk. Prezes podtrzymał, że emisja byłaby w euro lub USD.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami wypłata dywidendy z kapitału nadwyżkowego miała być uzależniona od przeprowadzenia emisji długu podporządkowanego. PZU planował emisję długu w wysokości do 3 mld zł do połowy 2014 roku.

PZU wypłaciło już część kapitału nadwyżkowego w formie zaliczki na poczet dywidendy za rok 2013 w wysokości 1,72 mld zł, czyli 20 zł na akcję. Dodatkowo PZU planowało wypłatę pozostałej części kapitału nadwyżkowego w formie dywidend w maksymalnej kwocie do 1,3 mld zł za lata 2014 i 2015.

Zgodnie z nową polityką kapitałową i dywidendową całkowita kwota dywidend wypłaconych w oparciu o kapitał nadwyżkowy za lata 2013-2015 nie może przekroczyć 3 mld zł.

PZU informował wcześniej, że w przypadku braku zgody KNF na zaliczenie długu podporządkowanego do środków własnych, nie nastąpi wypłata dywidend z kapitału nadwyżkowego, natomiast zaliczka na poczet dywidendy wypłacona w roku 2013 będzie stanowiła część dywidendy wypłaconej w oparciu o zysk netto osiągnięty w 2013 roku.

Tagi: pzu, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz