Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Qumak-Sekom rozważa wyjście za granicę

0
Podziel się:

Qumak-Sekom podtrzymuje całoroczne prognozy oraz rozważa wyjście za granicę.

bELbdrAl

Spółka informatyczna Qumak-Sekom podtrzymuje prognozę wyników finansowych na 2006 rok, w przyszłym roku liczy na poprawę rentowności. Spółka rozważa wyjście z rozwiązaniami związanymi z technologiami inteligentnego budynku do krajów Europie Wschodniej - poinformowali przedstawiciele Qumak-Sekom.

"Podtrzymujemy prognozy na 2006 rok, nie widzimy obecnie zagrożeń dla realizacji wyznaczonego celu" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezes Qumak-Sekom ds. finansowych Aleksander Plata.

W pierwszym półroczu bieżącego roku Qumak-Sekom wypracował 1,33 mln zł zysku netto, 1,76 mln zł zysku operacyjnego i 67,46 mln zł przychodów. W analogicznym okresie 2005 roku spółka miała 1,85 mln zł straty netto, 2 mln zł straty operacyjnej i 31,62 mln zł przychodów.

bELbdrAn

Prognozy Qumak-Sekom na 2006 rok zakładają wypracowanie 4,7 mln zł zysku netto, 6,26 mln zł zysku operacyjnego i 178,9 mln zł przychodów.

Wiceprezes Qumak-Sekom nie jest usatysfakcjonowany rentownością spółki, która po pierwszym półroczu na poziomie netto wyniosła 1,96 proc.

"Satysfakcjonuje nas dynamika poprawy wyników, którą udało nam się uzyskać w pierwszej połowie roku. Zdajemy sobie sprawę, że rentowność nie jest na wysokim poziomie, ale chcemy realizować kontrakty na coraz wyższych marżach i ją poprawiać. Myślę, że w przyszłym roku rentowność netto może być na poziomie około 3-4 proc." - powiedział Plata.

Akcje Qumak-Sekom zadebiutowały na GPW na początku bieżącego roku. Z emisji spółka pozyskała około 20 mln zł. Pieniądze zamierzała wydać na finansowanie kapitału obrotowego co miało jej umożliwić realizację znaczących kontraktów.

bELbdrAt

We wrześniu spółka informowała o dwóch kontraktach o łącznej wartości ponad 10,5 mln zł.

Prezes Qumak-Sekom Paweł Jaguś spodziewa się pozyskania kolejnych projektów, w szczególności na systemy zarządzania budynkiem. "Bierzemy udział w kilku postępowaniach, gdzie poważnie rozważane są nasze oferty i spodziewamy się pozyskania kolejnych kontraktów" - powiedział Jaguś.

Prezes poinformował, że spółka bierze też udział w przetargu na dostawę sprzętu dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i w przetargu Ministerstwa Sprawiedliwości na wykonanie sieci komputerowej w prokuraturach apelacyjnych.

Przedstawiciele Qumaka poinformowali, że obecnie wartość backlogu spółki na bieżący rok to około 50-60 mln zł, natomiast na przyszły ponad 40 mln zł.

bELbdrAu

Model biznesowy Qumak-Sekom opiera się na zdywersyfikowanej strukturze przychodów realizowanych przez trzy kluczowe segmenty sprzedaży: integrację systemową, integrację aplikacji biznesowych oraz systemy automatyki budynkowej.

W pierwszym półroczu integracja systemów odpowiadała za 53,6 proc. przychodów spółki, systemy automatyki budynkowej za 41,7 proc., a pion aplikacji biznesowych dostarczył 4,1 proc.

Qumak-Sekom swoją działalność koncentruje na rynku krajowym, ale w związku z pojawiającymi się szansami rozważa wyjście z ofertą systemów automatyki budynkowej za granicę.

"Zastanawiamy się nad realizacją z deweloperami projektów w Europie Wschodniej. Dostajemy coraz więcej pytań od naszych partnerów na temat pracy przy projektach zagranicznych, zaczyna nas to co raz bardziej interesować i zaczynamy się do tego przygotowywać" - powiedział Jaguś.

bELbdrAO
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)