Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Radpol za 10 mln zł kupił firmę Finpol Rohr

0
Podziel się:

Radpol poinformował, że kupno spółki jest długoterminową lokatą kapitałową.

Radpol za 10 mln zł kupił firmę Finpol Rohr
(Otnaydur/Dreamstime.com)

Radpol kupił od Dalkii Warszawa 100 procent udziałów w spółce Finpol Rohr za 10 mln zł. Grupa ocenia, że planowane 300 mln zł przychodów do końca 2015 roku osiągnie bez kolejnych akwizycji - poinformowali w piątek przedstawiciele Radpolu.

_ - Przejęcie Finpol Rohr jest krokiem milowym w realizacji naszej strategii. To będzie duże wzmocnienie w segmencie ciepłowniczym. Wejdziemy na rynek systemów preizolowanych jako producent kompleksowych rozwiązań. Po realizacji tej akwizycji i uruchomieniu rozbudowanego zakładu Rurgaz, będziemy czołowym producentem systemów dla ciepłownictwa _ - powiedział na konferencji Andrzej Sielski, prezes Radpolu.

Finpol Rohr jest producentem kompletnych systemów preizolowanych dla podziemnych i napowietrznych sieci ciepłowniczych oraz do przesyłu innych mediów.

Wartość transakcji to 10 mln zł. Źródłem finansowania transakcji jest kredyt udzielony przez BRE Bank._ - 10 mln zł to bardzo atrakcyjna kwota. Wynika m.in. z tego, że spółka Finpol pracuje na majątku dzierżawionym _ - powiedział prezes. Poinformował, że przejęcie zostało zrealizowane przy wskaźniku EV/EBITDA na poziomie 3,8. Umowa zakłada, że minimalny poziom gotówki w Finpolu pozostanie na poziomie 4,7 mln zł.

Elementem transakcji jest 4,5-letni kontrakt handlowy z Grupą Dalkia w Polsce, który zagwarantuje w tym czasie ok. 20 proc. obłożenie mocy produkcyjnych Radpolu w ciepłownictwie._ - Dzięki tej akwizycji przejmujemy bazę klientów, kupujemy duży udział w polskim rynku sieci przesyłowych dla ciepłownictwa na poziomie 11-13 proc. Za jakiś czas to będzie 20 proc. rynku _ - powiedział prezes.

Dodał, że możliwe będzie znacznie szybsze uruchomienie sprzedaży systemów z nowego zakładu Rurgazu dzięki wykorzystaniu certyfikatów Finpolu. Radpol poszerzy ofertę o usługi montażu, a dzięki wykorzystaniu efektów skali możliwa będzie optymalizacja kosztowa.

Planowany jest też wzrost eksportu systemów ciepłowniczych. W ciągu trzech lat udział segmentu ciepłowniczego w całości sprzedaży zagranicznej ma wzrosnąć do 30 proc.

Zarząd Radpolu ocenia, że przed rynkiem ciepłowniczym są dobre perspektywy._ - W ciągu 2-3 lat konieczna jest pilna wymiana rur i inwestycje o wartości ponad 700 mln zł. Sama Dalkia musi średniorocznie wydawać na inwestycje w sieć 150 mln zł w najbliższych latach. Tymczasem ilość producentów rur preizolowanych jest niewielka, wartość rynku to ponad 300 mln zł rocznie. Zdolności produkcyjne są mniejsze niż planowane inwestycje _ - powiedział Sielski.

W 2009 roku przychody Finpolu wynosiły 39,9 mln zł, a EBITDA 3,63 mln zł. W 2012 roku EBITDA wynosiła 1,43 mln zł przy przychodach na poziomie 34,4 mln zł. Gdyby uwzględnić ubiegłoroczne wyniki Finpolu, to przychody grupy Radpol pro-forma wyniosłyby w 2012 roku ponad 188 mln zł.

Przedstawiciele Radpolu podtrzymują cel osiągnięcia 300 mln zł przychodów do końca 2015 roku._ - Postawiliśmy sobie jakiś czas temu cel osiągnięcia w 2015 roku 300 mln zł przychodów i rentowność netto ok. 10 proc. poprzez wzrost operacyjny, konsolidację grupy i poprzez akwizycje. Jesteśmy gotowi do osiągnięcia tych 300 mln zł w tym składzie _ - powiedział prezes Sielski.

_ - Sądzę, że przez rok-dwa nie będziemy wychodzić na zakupy, chyba że trafi się jakaś superatrakcyjna spółka pod względem oferty _ - dodał wiceprezes Marcin Rusiecki.

W 2008 roku Radpol przejął spółkę Elektroporcelana Ciechów, w 2010 roku spółkę Rurgaz, a w ubiegłym roku spółkę Wirbet.

_ - Na tym etapie jesteśmy dość skończonym podmiotem z punktu widzenia kompetencji. Zrobiliśmy dość dużo zakupów, przejęcie Finpolu to nasza czwarta akwizycja. To dobry moment, by grupa się skonsolidowała _ - powiedział prezes Sielski.

W I kwartale tego roku grupa Radpol zaraportowała blisko 29 mln zł przychodów wobec 27,4 mln zł przed rokiem. Zysk operacyjny spadł do 4,1 mln zł z 4,9 mln zł rok wcześniej, a zysk netto skurczył się rdr do 612 tys. zł z 3,1 mln zł.

Przedstawiciele spółki oceniają, że drugi kwartał będzie lepszy._ - W drugim kwartale udaje się poprawiać wyniki, widać dużą różnicę między pierwszym a drugim kwartałem, ale chcielibyśmy, żeby było lepiej. Koniunktura się poprawia, ale ten proces jest długi _ - powiedział prezes. Wyjaśnił, że z powodu długiej zimy opóźniły się zamówienia w drugim kwartale._ - Wydaje się, że sezonowość w tym roku będzie inna niż w ostatnich latach _ - powiedział wiceprezes Rusiecki.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)