Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Referendum strajkowe w kolejnej kopalni KGHM

0
Podziel się

Górnicy mają zdecydować czy chcą 20-letnich gwarancji zatrudnienia i zapisu o pakiecie medycznym.

Referendum strajkowe w kolejnej kopalni KGHM
(Kazimierz S. Ożóg/Wikipedia)
bEpDkJCJ

W należących do KGHM Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach ruszyło we wtorek 3-dniowe referendum strajkowe. Górnicy mają odpowiedzieć się m.in., czy chcą 20-letnich gwarancji zatrudnienia i zapisu o pakiecie medycznym w układzie zbiorowym pracy.

W lipcu referendum zostało przeprowadzone w innej należącej do KGHM kopalni - ZG Polkowice-Sieroszowice. Wówczas za strajkiem opowiedziało się prawie 60 proc. zatrudnionych tam górników.

W przyszłym tygodniu referendum ma zostać zorganizowane w kopalni ZG Lubin. Referenda organizują dwa największe związki zawodowe w koncernie miedziowym - Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego oraz Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ _ Solidarność _.

bEpDkJCL

Jak podkreślił przewodniczący sekcji krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ _ Solidarność _ Józef Czyczerski, głównym celem związku nie jest zorganizowanie strajku, lecz zwrócenie uwagi pracodawcy, że postulaty związkowców mają poparcie pracowników miedziowego koncernu. - _ Chcemy, by pracodawca potraktował poważnie nasze postulaty i nie unikał rozmów _ - powiedział. Związkowcy domagają się również _ wzrostu płacy nadążającej za wskaźnikiem inflacji _.

Rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź Dariusz Wyborski powiedział, że zarząd nie podziela postulatu związkowców dotyczącego 20-letnich gwarancji zatrudnienia. -_ Jest to sprzeczne z zasadami wolnego rynku i konkurencji, a także współżycia społecznego _ - powiedział. Dodał, że gwarantem zatrudniania jest rozwój firmy, obniżenie kosztów jej funkcjonowania oraz poszukiwanie i eksploatacja nowych złóż. Z kolei abonament medyczny dla pracowników koncernu - jego zdaniem - został wprowadzony w 2009 roku. _ - Przedmiotem sporu zbiorowego nie może być zatem postulat, który został zrealizowany _ - mówił.

Czyczerski wyraził jednocześnie oburzenie decyzją rady nadzorczej KGHM, która - jak powiedział - w piątek przyznała ponad 80-proc. podwyżki zarządowi miedziowego holdingu. - _ Coś tu jest nie tak, że w okresie kryzysu gospodarczego zapada decyzja o tak dużych podwyżkach dla zarządu _ - podkreślił. Związek wysłał w tej sprawie list otwarty do premiera Donalda Tuska.

bEpDkJCR

Informacje o przyznaniu przez radę nadzorczą członkom zarządu ponad 80-proc. podwyżki potwierdził Wyborski. Podkreślił, że wynagrodzenia członków zarządu od lat nie były zmieniane. _ - Należymy do jednej z pięciu najbardziej zyskownych firm w Polsce. Zysk firmy jest nieadekwatny do wynagrodzeń dla zarządu, stąd ta podwyżka _ - tłumaczył. Dodał, że średnie wynagrodzenie w KGHM w tym roku wynosi 8 tys. 700 zł brutto, a po podwyżce prezes koncernu będzie zarabiał 9-krotność tej kwoty. _ - Wydaje się, że dla takiej firmy jak KGHM to dobra proporcja _ - mówił.

Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego i zarząd KGHM 15 czerwca podpisały protokół rozbieżności w toczącym się sporze zbiorowym. Natomiast Solidarność negocjuje z dyrektorami poszczególnych oddziałów KGHM i z nimi podpisała protokoły rozbieżności. Pierwsze postulaty, które stały się podstawą sporu zbiorowego, zostały przedstawione zarządowi w drugiej połowie 2009 roku. Związkowcy domagają się przede wszystkim 20-letnich gwarancji zatrudnienia w procesie dalszej prywatyzacji koncernu oraz pakietu medycznego.

KGHM Polska Miedź jest jedną z największych polskich spółek z udziałem Skarbu Państwa. Firma jest 6. producentem miedzi elektrolitycznej oraz 2. co do wielkości wytwórcą srebra na świecie; produkuje też m.in. złoto, ołów, koncentraty palladu i platyny. KGHM jest także jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma zatrudnia ponad 18 tys. pracowników.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t74810.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wiceprezes;kghm;ryszard;janeczek;zlozyl;rezygnacje,66,0,693314.html) Wiceprezes KGHM Ryszard Janeczek złożył rezygnację Wiceprezes KGHM Polska Miedź Ryszard Janeczek złożył rezygnację z pełnionej funkcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t74824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/msp;nie;sprzeda;akcji;kghm,95,0,693087.html) MSP nie sprzeda akcji KGHM KGHM powinien trafić na listę spółek strategicznych o kluczowym znaczeniu, w których Skarb Państwa powinien zachować udziały, uważa Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t74810.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wyzsza;cena;docelowa;dla;kghm,186,0,694458.html) Wyższa cena docelowa dla KGHM Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 10 października, podnieśli cenę docelową dla akcji KGHM do 130,00 zł ze109,00zł, podtrzymując rekomendację "trzymaj".
bEpDkJDm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)