Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort skarbu sprzeda akcje Enei za ponad miliard złotych

0
Podziel się:

Indywidualni gracze nie kupią żadnej z ponad 70 mln akcji .

Resort skarbu sprzeda akcje Enei za ponad miliard złotych
(kprm.gov.pl)

Przedział cenowy akcji Enei oferowanych przez resort skarbu wyniesie 15,5-17,5 złotych. Taką informację podał resort skarbu. Szczegóły dotyczące sprzedaży walorów spółki zostaną ujawnione po zakończeniu transakcji.

na zdjęciu Aleksander Grad, minister skarbu

Z międzynarodowego dokumentu ofertowego Enei wynika, że Skarb Państwa chce sprzedać krajowym i zagranicznym inwestorom instytucjonalnym do 70 mln 851 tys. 533 akcji Enei i zejść do 60,43 proc. w kapitale spółki. Oferta powinna zakończyć się do połowy lutego.

W zależności od ceny sprzedaży przychód z tej transakcji wyniesie od 1,1 do 1,24 mld złotych. Tym samym byłaby to dziewiąta największa prywatyzacja w historii. Dotychczas najwięcej resort skarbu uzyskał ze sprzedaży akcji TPSA. W 2000 roku z tego tytułu do budżetu państwa wpłynęło prawie 22 mld złotych.

Największe prywatyzacje
Firma/data Przychody w mld zł Premier
TP SA (2000) 21,766 Jerzy Buzek
PKO BP (2004) 7,600 Marek Belka
Pekao SA (1999) 5,156 Jerzy Buzek
PZU (1999) 3,018 Jerzy Buzek
Bank Zachodni (1999) 2,200 Jerzy Buzek
STOEN (2002) 1,500 Leszek Miller
Polmos Białystok (2005) 1,367 Marek Belka
Bank Handlowy (1997) 1,309 Włodzimierz Cimoszewicz
Elektrociepłownie Warszawskie (2000) 0,959 Jerzy Buzek

źródło: MSP, Money.pl

Rzecznik MSP, Maciej Wewiór nie ujawnił szczegółów, kiedy ta transakcja miałaby nastąpić i jaką liczbę akcji spółki miałaby objąć.

Łącznie z akcjami pracowniczymi Skarb Państwa jest właścicielem 337 mln 626 tys. 428 akcji Enei, stanowiących 76,48 proc. jej kapitału zakładowego. Po przeprowadzeniu oferty globalnej Skarb Państwa pozostanie właścicielem około 60,43 proc. akcji, m.in. przy założeniu zbycia wszystkich oferowanych akcji.

MSP ma problem z prywatyzacją Enei

Resort skarbu informował na początku stycznia, że chce sprzedać akcje Enei w dwóch etapach - do 16 proc. papierów w transakcji poprzez rynki kapitałowe, a następnie ponad 50 proc. akcji inwestorowi branżowemu.

_ - Celem transakcji pierwszego etapu jest poprawa płynności akcji Enei na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i wprowadzenie spółki do głównych indeksów giełdowych _ - podkreślał wówczas resort.

Globalnym koordynatorem oraz współprowadzącym księgę popytu (deklaracje zainteresowania akcjami spółki) jest Credit Suisse, a rolę współprowadzących księgę popytu pełnią UniCredit CAIB, Citigroup, Dom Maklerski Banku Handlowego.

W wyniku ubiegłorocznej emisji akcji należący do szwedzkiego rządu koncern energetyczny Vattenfall objął 18,7 proc. udziałów w Enei. Pod koniec lipca ubiegłego roku Ministerstwo Skarbu zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 67,05 proc. akcji spółki. 17 sierpnia minister skarbu podjął decyzję o dopuszczeniu do kolejnego etapu prywatyzacji Enei - RWE AG z siedzibą w Niemczech. W połowie października niemiecki koncern energetyczny nie złożył wiążącej oferty kupna większościowego pakietu; był jedynym oferentem.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii elektrycznej wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.

ZOBACZ TAKŻE:

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)