Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Resort skarbu sprzeda akcje Lotosu po 29 złotych

0
Podziel się

Ministerstwo zakończyło budowę księgi popytu.

Resort skarbu sprzeda akcje Lotosu po 29 złotych
(kprm.gov.pl)
bEgGlEmt

Ministerstwo Skarbu Państwo zakończyło proces budowy księgi popytu, inwestorzy obejmą 14 mln akcji płacąc po 29 zł za akcję - poinformował resort skarbu w komunikacie prasowym.

_ - Ministerstwo Skarbu Państwa informuje o zakończeniu w dniu 22 stycznia 2010 roku procesu budowania księgi popytu na 14.000.000 akcji Grupa Lotos. Cena została ustalona w wysokości 29 złotych za akcję _ - napisano w komunikacie.

Ministerstwo skarbu państwa nadal szuka inwestora branżowego dla Lotosu, mimo zrealizowanej sprzedaży 10,8 proc. akcji spólki inwestorom finansowym. Zejście poniżej 51 proc. w akcjonariacie gdańskiego koncernu jest możliwe jeszcze w 2010 roku - powiedział PAP wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

bEgGlEmv

_ Dalej zakładamy, że możliwe jest zejście poniżej 51 proc. w akcjonariacie Lotosu. Myślę, że to mogłoby nastąpić jeszcze w tym roku, choć oczywiście będzie to jeszcze przedmiotem analiz _ - powiedział PAP Budzanowski.

Dodał, że badanie rynku trwa.

_ Kluczowa będzie cena, jaką inwestor byłby gotów zapłacić za akcje spółki _ - powiedział.

Wiceminister ocenia, że w ciągu sześciu miesięcy rynek powinien już być rozpoznany.

bEgGlEmB

Jego zdaniem cena uzyskana przy sprzedaży 14 mln akcji Lotosu jest satysfakcjonująca.

W piątek Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało o zakończeniu budowy księgi popytu. Inwestorzy złożyli zapisy na 14 mln akcji, a cena transakcji została ustalona na 29 zł za jeden papier. Resort skarbu uzyskał z transakcji ponad 400 mln zł.

W reakcji na podanie ceny transakcji kurs akcji Lotosu na giełdzie mocno spadł. O godzinie 9.10 za jedną akcję gdańskiego koncernu płacono 29,49 zł, po spadku o ponad 5 proc. Wartość obrotów zbliżała się w tym czasie do 10 mln zł.

Zdaniem analityków, cena transakcji jest uzasadniona.

bEgGlEmC

_ Sprzedaż jest z dosyć dużym dyskontem w stosunku do zamknięcia z czwartku, bo prawie 6,5 proc. Ale jest to o tyle uzasadnione, bo w perspektywie najbliższego pół roku wyniki Lotosu będą pod dosyć dużą presją, bo marże rafineryjne są nadal niskie i wyniki będą raczej słabe. Poprawy wyników możemy się spodziewać dopiero od 2011 roku, więc zapewne inwestorzy uwzględnili to w wycenie i zapewne stąd taka cena _ - powiedziała PAP Monika Kalwasińska, analityczka DM PKO BP.

_ Z punktu widzenia ministerstwa cena jest nadal niezła. Lotos w ostatnim czasie na giełdzie kosztował najwyżej 33 zł za akcję _ - dodała.

bEgGlEmW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)