Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rok 2013 będzie udany, ale dywidendy za miniony rok nie będzie

0
Podziel się:

Armatura liczy na 18-20 mln zł EBITDA w 2013 roku.

Rok 2013 będzie udany, ale dywidendy za miniony rok nie będzie
(Armatura Kraków)
bFfHfYXp

Grupa Armatura oczekuje, że w tym roku uda się jej uzyskać 18-20 mln zł zysku EBITDA bez zdarzeń niepowtarzalnych. Liczy także na wzrost sprzedaży i znaczną poprawę wyników rok do roku - powiedział podczas telekonferencji Konrad Hernik, prezes spółki. Zarząd nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy za 2012 rok.

_ - Na razie 2013 r. jest okresem dużo lepszym niż rok poprzedni, jeśli chodzi o czynniki makroekonomiczne. Nastąpiło odwrócenie niekorzystnych tendencji na kursie dolara i cenach metali kolorowych (...) Zakładamy, że niższy kurs dolara i spadające ceny metali wywrą duży pozytywny wpływ na marże, podobnie jak podejmowane przez zarząd działania po stronie kosztowej. Zakładamy wygenerowanie 5 mln zł oszczędności _ - powiedział podczas telekonferencji Hernik.

_ - Liczymy, że w 2013 r. odnotujemy dużo lepsze wyniki niż w 2012 r. Celem na 2013 r. jest nie mniej niż 18 mln zł EBITDA bez zdarzeń niepowtarzalnych, a optymistyczne założenie mówi o osiągnięciu poziomu 20 mln zł EBITDA bez zdarzeń niepowtarzalnych _ - dodał.

bFfHfYXr

Hernik poinformował, że spółka liczy również w tym roku na wzrost sprzedaży, głównie poprzez rozwój oferty rynkowej o segment ceramiki sanitarnej i produktów pochodnych.

_ - W 2013 r. motorem wzrostu przychodów będzie ceramika sanitarna. Liczymy na zwiększenie dynamiki sprzedaży w tym segmencie i kontynuację tego trendu w kolejnych latach. Zakładamy także stabilizację sprzedaży pozostałych grup asortymentowych _ - powiedział prezes.

_ - Liczymy, że w przypadku segmentu ceramiki sanitarnej w 2015 r. powinniśmy osiągnąć 3-4 pozycje na rynku, z około 10 proc. udziałem (w 2011 r. wynosił on 3,4 proc. - przyp. PAP) _ - dodał.

Hernik podał, że 2013 r. Armatura liczy na wzrost sprzedaży eksportowej, jednak ze względu na zwiększoną sprzedaż ceramiki sanitarnej na rynku krajowym, zakłada że udział eksportu w przychodach ogółem nieznacznie spadnie z 23 proc. w 2012 r.

bFfHfYXx

Grupa zamierza kontynuować w tym roku wyprzedaż produktów o niższej rotacji i ustabilizować wielkość zapasów na poziomie ok. 70-80 mln zł.

Armatura oczekuje również _ istotnego spadku zadłużenia _ na koniec 2013 r. Na koniec 2012 r. zobowiązania grupy wynosiły 106,3 mln zł.

Hernik poinformował, że spółka nadal będzie analizować możliwość poszerzenia oferty poprzez wchodzenie w nisze rynkowe, jak również przyglądać się podmiotom z ofertą komplementarną do grupy.

Pytany o możliwość wypłaty dywidendy za 2012 r. prezes odpowiedział: _ za 2012 r. nie planujemy wnioskowania do WZ o wypłatę dywidendy. W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na ten krok mimo niskich wyników i sięgnęliśmy do kapitału rezerwowego. W tym roku takiego kroku nie przewidujemy _.

bFfHfYXy

Prezes przypomniał, że Armatura ma do sprzedaży lub zagospodarowania nieruchomości o wartości księgowej 50 mln zł.

_ - Zakładamy, że gdy pojawią się ekstra wpływy z nieruchomości to zawnioskujemy o ich wypłatę dla akcjonariuszy. Natomiast z bieżących wyników wypłata dywidendy za 2012 r. nie jest możliwa _ - skomentował.

_ - Pracujemy nad sprzedażą nieruchomości, mamy zaawansowane rozmowy w przypadku kilku mniejszych nieruchomości. Co do hali w Krakowie, to proces może być dłuższy, ale rozważamy też projekt samodzielnego jej zagospodarowania. Rynek nieruchomości nie jest na razie korzystny. Zakładamy, że kilka nieruchomości w 2013 r. sprzedamy. W perspektywie dwóch lat 50 mln zł z nieruchomości powinno wpłynąć do spółki _ - dodał.

W 2012 r. spółka przeznaczyła na wypłatę dywidendy 16,2 mln zł. Kwota obejmowała zysk za rok obrotowy 2011 w wysokości 1,51 mln zł powiększony o 14,7 mln zł z kapitału zapasowego utworzonego z zysku spółki za rok 2009. Akcjonariusze otrzymali 0,20 zł dywidendy na akcję.

bFfHfYXz

W 2012 r. Armatura zanotowała 2,7 mln zł straty netto, 2,8 mln zł straty operacyjnej i 5 mln zł zysku EBITDA przy 253,6 mln zł przychodów ze sprzedaży. Rok wcześniej grupa zaraportowała 5,2 mln zł zysku netto, 13,8 mln zł zysku EBIT oraz 21,4 mln zł zysku EBITDA przy sprzedaży na poziomie 247,9 mln zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bFfHfYXS
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)