Notowania

Rosną zyski banków komercyjnych. Spółdzielcze mają gorsze wyniki

Sektor bankowy po pierwszym półroczu mógł pochwalić się zdecydowanie wyższymi zyskami niż rok wcześniej. Jednak nie wszystkie instytucje poprawiły wyniki. Słabiej radziły sobie banki spółdzielcze. W sumie blisko 20 podmiotów było pod kreską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Olszewski, money.pl)
Marek Chrzanowski jest prezesem Komisji Nadzoru Finansowego.

W pierwszym półroczu 2018 wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł 7 mld 826 mln zł - wynika z raportu KNF. Zyski banków okazały się wyższe o 1 mld 127 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To oznacza poprawę o prawie 17 proc. oraz przekroczenie wcześniejszych szacunków o blisko 8 pkt proc.

Z opracowania KNF wynika, że poprawę wyników odnotowano w bankach komercyjnych (średnio o 20,2 proc.), podczas gdy w bankach spółdzielczych uległy one obniżeniu o blisko -15 proc., podobnie jak i w oddziałach instytucji kredytowych (o 17,5 proc.).

"W skali całego sektora poprawę wyników odnotowano w dwustu siedemdziesięciu sześciu podmiotach (skupiających 86,5 proc. aktywów sektora), a w pozostałych ich pogorszenie. Jednocześnie cztery banki komercyjne, pięć banków spółdzielczych oraz dziesięć oddziałów instytucji kredytowych (skupiających łącznie 6 proc. aktywów) wykazało stratę (w łącznej wysokości 247 mln zł)" - czytamy w raporcie.

KNF wskazuje, że poprawa wyników nastąpiła głównie dzięki zwiększeniu wyniku odsetkowego, połączonego z umiarkowanym wzrostem kosztów działania. Wpływ pozostałych pozycji na zmiany wyniku finansowego był znacząco mniejszy.

Poprawa wyniku odsetkowego, nastąpiła na skutek wzrostu przychodów odsetkowych (o 7,5 proc.), których przyrost w ujęciu wartościowym był znacząco wyższy niż odnotowany w tym okresie wzrost kosztów odsetkowych (o 3,6 proc.). Głównie na kredytach konsumpcyjnych, ale też mieszkaniowych oraz od sektora przedsiębiorstw.

Przedstawiciel służb specjalnych w KNF. "Banki boją się tego rozwiązania"

KNF odnotowuje też, że w kierunku wzrostu całkowitych przychodów banków oddziaływał również wzrost przychodów z tytułu dywidend (o 30,7 proc.) oraz wyniku z tytułu pozostałej działalności bankowej (o 5 proc.). Z kolei w kierunku ich obniżenia oddziaływał spadek wyniku z tytułu opłat i prowizji (o 3,1 proc.).

Urzędnicy wskazują, że pomimo generalnie korzystnej sytuacji, obserwowany w ostatnich okresach spadek dochodów w niektórych obszarach, jak też wzrost obciążeń oraz wzrost wymagań regulacyjnych, stanowi istotne wyzwanie dla niektórych banków i wymaga podjęcia przez nie działań, które zapewnią im odpowiedni poziom zyskowności.

W pierwszym półroczu banki kontynuowały działania zmierzające do wzrostu efektywności działania w drodze optymalizacji zatrudnienia i sieci sprzedaży. Proces ten był wzmocniony przez dokonane w minionych okresach przejęcia i fuzje oraz rozwój bankowości elektronicznej. Wprawdzie od stycznia do czerwca liczba zatrudnionych w sektorze bankowym uległa zwiększeniu (o 0,8 tys. osób), ale sieć sprzedaży uległa redukcji (o 56 placówek).

Komisja wskazuje w raporcie, że na poziomie poszczególnych banków sytuacja w zakresie spełnienia wymagań regulacyjnych wyglądała korzystnie. Na koniec czerwca tylko 4 banki spółdzielcze nie spełniały wymogów w zakresie minimalnego poziomu kapitału założycielskiego lub minimalnych poziomów współczynników kapitałowych.

"Pomimo zadowalającej sytuacji bieżącej w skali całego sektora, rekomendowane jest utrzymanie mocnej bazy kapitałowej, a w przypadku niektórych banków konieczne jest jej wzmocnienie" - sugerują urzędnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: knf, wiadomości, najważniejsze, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz