Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszyły rozmowy na temat połączenia GPW z giełdą w Austrii

0
Podziel się:

Potwierdziły się doniesienia na temat połączenia polskiej i austriackiej giełdy.

Ruszyły rozmowy na temat połączenia GPW z giełdą w Austrii
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz giełda austriacka - CEE Stock Exchange Group AG rozpoczęły wstępne rozmowy na temat współpracy.

Wobec ostatnich doniesień rynkowych GPW w porozumieniu z CEESEG potwierdza rozpoczęcie wstępnych rozmów w celu rozważenia potencjalnych metod wzmocnienia współpracy pomiędzy obydwoma podmiotami.

Na obecnym etapie strony analizują wszystkie możliwe rozwiązania strategiczne oraz możliwe metody współpracy.Według doniesień agencji Bloomberg, mariaż giełd ma dotyczyć głównie handlu instrumentami finansowymi i współpracy podczas przeprowadzania IPO, czyli wprowadzania spółek na rynek kapitałowy.

Ewentualne połączenie GPW i Wiener Börse stworzyłoby parkiet z notowaniami 537 spółek, o kapitalizacji przekraczającej równowartość biliona złotych. Atrakcyjną alternatywę dla Frankfurtu i Londynu.

Skorzystają na tym obie giełdy Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/78/m267342.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/ta;fuzja;to;jedyna;szansa;dla;gpw,212,0,1285332.html) *Ta fuzja to jedyna szansa dla GPW * Paweł Sobkiewicz z Domu Maklerskiego Capital Partners mówi o połączeniu parkietów. Na Giełdzie Papierów Wartościowych notowanych jest 438 spółek o łącznej kapitalizacji 692 miliardów złotych. W tych statystykach na głowę bijemy austriacki rynek akcji, na którym funkcjonuje 99 spółek o rynkowej wartości ponad 80 miliardów euro, czyli 330 miliardów złotych. Zarówno w liczbach, jak i samym odczuciu inwestorów mamy więc do czynienia z sytuacją, w której to warszawski rynek przejmuje Wiener Börse. Komu się to opłaci?

_ - Giełda w Wiedniu jest słabsza od krajowego rynku akcji i zdecydowanie za słaba, żeby pretendować do roli regionalnego lidera. Do tego tytułu ambitnie aspiruje GPW. Problem w tym, że nasza giełda sama tego ciężaru nie dźwignie, wciąż leży za daleko na wschód - _ twierdzi Paweł Cymcyk z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych ING . I dodaje, że mariaż jest konieczny, a korzyści będą leżeć po obu stronach.

źródło: GPW

_ - Jeśli transakcja dojdzie do skutku, powstanie ciekawa alternatywa dla zagranicznych inwestorów. Jeśli ktoś już jest obecny na rynku w Londynie i Frankfurcie, a nie chce - na przykład ze względu na niepewną sytuację polityczną - inwestować na giełdzie w Moskwie, prawdopodobniej wybierze połączenie GPW i Wiener Börse - _ dodaje Paweł Cymcyk.

źródło: VB

Podobnego zdania jest Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Twierdzi, że działania zarządu dążą do zwiększenia roli krajowego rynku w stosunku do europejskich gigantów - na przykład giełdy w Frankfurcie._ - Co prawda największych nie przebijemy, ale GPW wypatruje swojej niszy na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej.Takie połączenie jest więc niezbędne - _ dodaje. Wiener Börse należy bowiem do grupy kapitałowej, która łączy rynki akcji na Węgrzech, Słowenii i w Czechach.

Co z inwestorami?

Giełdowi gracze teoretycznie więc dostaną możliwość inwestowania w większą liczbę spółek i branż dostępnych na austriackiej giełdzie. Różnica co prawda nie będzie ogromna, jednak teraz oferta GPW - choć stosunkowo szeroka - nie zadowala największych graczy w Europie.

Spółki z indeksu ATX
źródło: VB
AMAG Andritz
CA Immobilien conwert
Erste Group Bank EVN
IMMOFINANZ Lenzing
Mayr-Melnhof Karton OMV
Österreichische Post Raiffeisen Bank International
RHI Schoeller-Bleckmann
STRABAG Telekom Austria
Verbund Vienna Insurance
voestalpine Wienerberger

_ - Zwiększenie liczby akcji w wolnym obrocie przyciągnie wielu inwestorów. Polski rynek akcji to wciąż przede wszystkim WIG20 i ewentualnie kilkadziesiąt mniejszych spółek. Reszta papierów na rynku charakteryzuje się ograniczoną płynnością, przez co ciężej i drożej nimi handlować - _ uzasadnia Robert Maj, analityk KBC securities. Mariaż to w końcu możliwość odejścia od bardzo silnego powiązania inwestorów z naszym krajem, z czym do tej pory mocno wiązała się inwestycja na GPW.

Eksperci liczą, że z czasem pojawią się nowe spółki z większych rynków. _ - Duży ośrodek finansowy przyciągnie kolejne firmy zza granicy i wzmocni polski rynek kapitałowy. Po połączeniu to już nie będzie przecież giełda stricte krajowa, tylko rynek międzynarodowy - _ dodaje Grzegorz Maliszewski.

Dodatkowym plusem ma być też obniżenie kosztów inwestycji. Przepytani przez *Money.pl *eksperci jednym głosem mówią, że mariaż doprowadziłby do obniżenia prowizji od zawieranych transakcji. _ - Spółki wykorzystają efekt skali. Obie giełdy mają przecież koszty stałe. Każde dodatkowe obroty, które wygenerują nowi inwestorzy, automatycznie zwiększą więc zyski - _ tłumaczy Paweł Cymcyk.

Czytaj więcej w Money.pl
GPW grozi marginalizacja. Jak się ratować? Spora szansa dla warszawskiego parkietu. To może być alternatywa dla Frankfurtu i Londynu.
GPW połączy się z giełdą w Wiedniu? Obu parkietom zależy na współpracy. Rozmowy są jednak na razie na wstępnym etapie.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)