Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął nowelizację Prawa o publicznym obrocie

0
Podziel się:

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, zwiększający uprawnienia KPWiG i umożliwiający skuteczniejsze egzekwowanie prawa na rynku kapitałowym.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, zwiększający uprawnienia KPWiG i umożliwiający skuteczniejsze egzekwowanie prawa na rynku kapitałowym.

Nowelizacja ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi dostosowuje jej zapisy do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej.

"Dzięki tej nowelizacji polskie prawo o publicznym obrocie będzie w pełni dostosowane do dyrektyw Unii Europejskiej na dzień 1 maja 2004 roku" - powiedział we wtorek PAP przewodniczący KPWiG Jacek Socha.

UE pracuje jednak nad kolejnymi dyrektywami, w związku z czym Komisja będzie musiała przygotować projekt kolejnej nowelizacji.

"W przyszłym roku będziemy musieli przygotować nową, dużą nowelizację ustawy o publicznym obrocie" - powiedział Socha.

Dodał, że kolejna nowelizacja mogłaby objąć dostosowanie polskiego prawa do przygotowywanych obecnie przez Unię dyrektyw dotyczących przejęć, prospektu emisyjnego, obowiązków informacyjnych oraz rachunkowości.

Przyjęty przez rząd projekt przewiduje m.in. zwiększenie uprawnień Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz zmniejszenie w jej składzie liczby przedstawicieli ministrów.

Propozycje zawarte w nowelizacji umożliwiają KPWiG przekazywanie do publicznej wiadomości informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz o podjętych środkach i sankcjach, znosząc jednocześnie w tym zakresie obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej.

Wprowadzają też możliwość wszczęcia i prowadzenia przez Komisję postępowania administracyjnego.

"Rozszerzono w znacznym stopniu katalog czynności wykonywanych w ramach działalności maklerskiej. (...) Wprowadzono nowy zakres działalności maklerskiej, który obejmuje zarówno czynności związane z papierami wartościowymi nie dopuszczonymi do publicznego obrotu, jak również z instrumentami finansowymi nie będącymi papierami wartościowymi" - podał w komunikacie CIR.

Zaproponowano również zmianę mającą na celu usunięcie istniejącego obecnie zakazu posiadania akcji więcej niż jednego domu maklerskiego. Zapewniono KPWiG możliwość podjęcia stosownych kroków w przypadku uzyskania wiadomości o niekorzystnym wpływie wywieranym na zarządzanie domem maklerskim przez podmiot nie będący akcjonariuszem tego domu.

Wejście w życie znowelizowanej ustawy ma wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność maklerską ze względu na znaczne rozszerzenie zakresu ich czynności.

Ma ona też zapewnić konkurencyjność polskiego rynku regulowanego i świadczonych przez polskie podmioty usług inwestycyjnych w stosunku do analogicznych rynków i podmiotów z państw wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)