Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sfinks szykuje strategię do 2020 roku. Co z długiem?

0
Podziel się:

Zdaniem wiceprezesa Kusia, spółka ma potencjał, aby w II połowie roku poprawić dynamikę sprzedaży gastronomicznej z poziomu 4 proc. w I półroczu.

Sfinks szykuje strategię do 2020 roku. Co z długiem?
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Grupa Sfinks w listopadzie zaprezentuje strategię na lata 2015-2020 - poinformował dyrektor działu finansów spółki Jacek Kuś. Jego zdaniem, spółka ma potencjał, aby w II półroczu poprawić dynamikę sprzedaży gastronomicznej z poziomu 4 proc. w I półroczu. Dodał, że nie można wykluczyć emisji obligacji w celu restrukturyzacji zadłużenia.

_ - W listopadzie zaprezentujemy nową strategię. Chcemy, żeby objęła ona okres około 5 lat, więc przedstawimy strategię do roku 2019, a nawet 2020 _ - powiedział we wtorek PAP Kuś.

_ - Strategia będzie w tym roku, prawdopodobnie w listopadzie. Na pewno podamy strategię, może nawet - o ile zyskamy zgodę rady nadzorczej - prognozy _ - dodał na konferencji prasowej prezes spółki Sylwester Cacek.

Cacek poinformował, że głównym celem spółki na najbliższe lata będzie spadek zadłużenia. - _ Bazowy scenariusz stanowi, że od 2015 r. ekspansja będzie mniejsza niż dotychczas. Skupimy się na rozwoju tych lokali, które już mamy. Zgodnie z harmonogramem musimy do 2019 spłacić zobowiązania bankowe _ - powiedział Kuś.- _ Warunki kredytowania są jednak korzystne więc być może nie będziemy zerować tego zadłużenia, nie będziemy się z tym spieszyć. Natomiast nie będziemy zaciągać nowych zobowiązań bankowych _ - dodał Cacek.

Spółka poinformowała, że do początku 2015 r. otworzy przynajmniej 5 nowych lokali. - _ Minimalnie będzie to 5 nowych, własnych restauracji do końca tego roku lub początku przyszłego. W pozytywnym wariancie to może być nawet ponad 10. Jednocześnie planujemy zamknięcie 3-4 restauracji w tym roku, tych które nie spełniają już naszych norm. To są małe lokale i ich zamknięcie nie będzie miało wpływu na wyniki finansowe. Sprzedaż nie ucierpi, a EBITDA się poprawi. Jedno większe otwarcie +przykryje+ z nawiązką te 3-4 zamknięcia _ - dodał Kuś.

_ - Przyglądamy się rynkowi. Do portfolio brakuje nam kuchni włoskiej i amerykańskiej _ - powiedział Cacek.

Kuś poinformował PAP, że spółka nie wyklucza emisji obligacji. - _ Zgodnie z wcześniej przyjętą uchwałą mamy otwarty kanał do emisji papierów na potrzeby restrukturyzacji zadłużenia. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to nie można wykluczyć, że taka emisji nastąpi _ - powiedział Kuś.

Zdaniem Kusia, spółka ma potencjał, aby w II połowie roku poprawić dynamikę sprzedaży gastronomicznej z poziomu 4 proc. w I półroczu.

_ - Jesteśmy zadowoleni z wyników po lipcu i sierpniu. Widać, że nowa oferta się bardzo dobrze sprzedaje. Te wyniki po dwóch pierwszych miesiącach drugiego półrocza wskazują, że jest duży potencjał dla poprawy dynamiki sprzedaży gastronomicznej w II połowie roku względem dynamiki w I połowie roku _ - powiedział Kuś.

Spółka podała, że przychody ze sprzedaży gastronomicznej w I połowie roku wyniosły 84,7 mln zł, co oznacza wzrost o 4 proc. rdr.

Spółka podała, że w I półroczu 2014 r. przychody ze sprzedaży, po wyłączeniu z konsolidacji 12 restauracji, wyniosły 82,4 mln zł, co oznacza spadek o 4 proc. rdr. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 6,88 mln zł wobec 4,64 mln zł rok wcześniej (wzrost o 48 proc.). Zysk netto wyniósł natomiast 525 tys. zł wobec straty na poziomie 2.193 tys. zł rok wcześniej._ _

_ - Mniejsza dynamika skonsolidowanych obrotów rdr to efekt wyłączania z konsolidacji 12 restauracji i w konsekwencji zmian w księgowym ujęciu przychodów sieci _ - powiedział Kuś.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)