Notowania

sfs
17.02.2009 15:27

Sfinks złożył wniosek o ogłoszenie upadłości

Zarząd złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z możliwością zawarcia układu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zarząd spółki Sfinks Polska złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.

_ - Zarząd Sfinks Polska informuje, że w związku z trudną sytuacją finansową spółki, po zapoznaniu się z analizą prawną dokonaną przez renomowaną kancelarię prawną, zarząd Sfinks złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z możliwością zawarcia układu. Wniosek został złożony w dniu dzisiejszym, tj. 17 lutego 2009 roku, do Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia, XIV Wydział Gospodarczy _ - czytamy w komunikacie.

Na środę zwołano walne zgromadzenie spółki, na którym akcjonariusze mają zdecydować m.in. o podwyższeniu kapitału spółki.

Największym udziałowcem Sfinksa jest spółka AmRest, która kontroluje 32,99% jego akcji. Założyciel Sfinksa Tomasz Morawski kontroluje 28,11% jego akcji.

Dwaj główni akcjonariusze pozostają w konflikcie. W zeszłym tygodniu Morawski złożył AmRestowi ofertę odkupienia jego pakietu po cenie 10,90 zł za akcję. W odpowiedzi AmRest podtrzymał deklarowany wcześniej zamiar skupienia 100% akcji Sfinksa.

Kilka miesięcy wcześniej Morawski sprzedał część swojego pakietu akcji w Sfinksie i zamierzał całkiem wycofać się ze spółki. Jednak AmRest, po przejęciu kontroli nad Sfinksem, zrezygnował z zakupu kolejnych akcji założyciela spółki. W styczniowym wywiadzie dla _ Gazety Wyborczej _ Morawski twierdził, że AmRest naruszył umowę, jaką z nim zawarł, z kolei AmRest deklarował, że wstrzymał transakcję, bo w wyniku badania Sfinksa znalazł w tej spółce szereg nieprawidłowości. Morawski zarzuca za to AmRestowi obniżanie wartości Sfinksa. W tym tygodniu pozwał AmRest do sądu o odszkodowanie w wysokości 60 mln zł za utratę majątku znacznej wartości.

W poniedziałek zarząd Sfinksa złożył wniosek o zawieszenie notowań spółki, ale GPW go odrzuciła.

Narastająco w I-III kw. 2008 roku grupa Sfinks miała 0,93 mln zł straty wobec 6,24 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 159,62 mln zł wobec 137,26 mln zł.

Tagi: sfs, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz