Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skandynawia tworzy wspólną giełdę

0
Podziel się:

Niedaleko nas, nad Bałtykiem, powstaje jedna z największym giełd w Europie - Nordycka Lista Giełdowa OMX.

Skandynawia tworzy wspólną giełdę

Niedaleko nas, nad Bałtykiem, powstaje jedna z największym giełd w Europie - Nordycka Lista Giełdowa OMX.

Jak przypomina Rzeczpospolita, drugiego października giełdy ze Szwecji, Dani oraz Finlandii połączą się, tworząc jeden, piąty pod względem wielkości w Europie, parkiet. Większe będą jedynie giełdy w Londynie, Frankfurcie, Madrycie oraz Euronext, łączący Paryż, Brukselę, Amsterdam i Lizbonę.

OMX jest spółką notowaną równocześnie na giełdach w Sztokholmie, Helsinkach i Kopenhadze. Jej głównym profilem jest konsolidacja europejskich parkietów w celu utworzenia jednego, wspólnego i przejrzystego rynku kapitałowego. Jest obecnie właścicielem giełd w Kopenhadze, Sztokholmie, Helsinkach, Rydze, Tallinie oraz Wilnie. W przyszłym roku do tego grona dołączą prawdopodobnie Helsinki.

Już od 2 października, giełdy szwedzka, fińska i duńska połączą się w Nordycką Listę Giełdową OMX.

Będzie składała się z trzech segmentów: spółek o dużej wartości rynkowej powyżej 1 mld. euro, średnich (o wartości od 150 mln euro do 1 mld euro) oraz małych spółek poniżej 150 mln. euro. Dodatkowo notowane firm będą podzielone również według sektorów.

Trendy na Nordyckiej Liście będzie można śledzić za pomocą indeksu obejmującego wszystkie spółki notowane na OMX, albo indeksów branżowych, np. indeks przemysłowego.

Połączenie trzech parkietów ma zachęcić inwestorów do kupowania skandynawskich akcji oraz umocnić rynek nordycki w Europie.

Warto też wspomnieć tylko o jednej, zamiast trzech, opłacie dla instytucji finansowych chcących handlować na OMX czy poprawieniu płynności wszystkich notowanych spółek.

Nic dziwnego, że OMX zainteresował się już NASDAQ, który za wszelką cenę chce przeprowadzić jakąś konsolidację w Europie. Na razie bezskutecznie próbuje przejąć LSE - London Stock Exchange. Jak powiedział agencji Reuters prezes OMX Magnus Bocker, jego spółka w prawdzie jest gotowa na konsolidacje, która mogłyby zwiększyć jej wartość, jednak poradzi sobie sama.

Jak się ma do tego GPW? Kilka lat temu pojawiły się głosy na temat przejęcia naszego parkietu przez OMX, jednak sprawa szybko ucichła. Jednak, gdy w naszym sąsiedztwie tworzy się tak znaczący parkiet, dyskusja na temat konsolidacji warszawskiej giełdy na pewno powróci.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)