Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ele
29.09.2007 12:43

Skarb Państwa czeka na dezycję KGHM-u w sprawie PAK-u

Ministerstwo Skarbu Państwa w najbliższych dniach spodziewa się jasnego komunikatu od KGHM Polska Miedź, jakim modelem kupna Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin jest zainteresowana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radosław Pietruszka)

Ministerstwo Skarbu Państwa w najbliższych dniach spodziewa się jasnego komunikatu od KGHM Polska Miedź, jakim modelem kupna Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin jest zainteresowana.

Jeśli KGHM nie zdecyduje się kupić PAK, może to zrobić inna spółka Skarbu Państwa - informuje Dawid Jackiewicz, wiceminister skarbu (na zdjęciu).

W ubiegłym tygodniu MSP otrzymało i zapoznało się z koncepcją KGHM w sprawie zaangażowania się kapitałowego w zespół elektrowni PAK.

Jackiewicz powiedział jednak w wywiadzie dla sobotniej "Rzeczpospolitej", że decyzje wciąż należą do KGHM, bo przedstawiona resortowi oferta nie zawierała wszystkich informacji, które ministerstwo chciałoby uzyskać m.in. pogłębionej analizy ekonomicznej i niezależnej oceny drugiego doradcy.

"Wariantów potencjalnego przejęcia jest wiele: KGHM może samodzielnie nabyć akcje PAK, może prowadzić te negocjacje wspólnie ze spółką dystrybucyjną Enea. Inna opcja to taka, by Enea była ich nabywcą" - powiedział "Rzeczpospolitej" Jackiewicz.

"Czekamy teraz na jasny komunikat ze strony spółki, jakim modelem jest zainteresowana i jakie będzie to miało dla niej skutki. Powinniśmy to wiedzieć w ciągu najbliższych dni. Jedno jest pewne: KGHM powinien szukać nowych, strategicznych obszarów działalności, bo choć dziś korzysta z dobrej koniunktury na rynku miedzi, to jego złoża kiedyś mogą się wyczerpać" - dodał.

Pytany co będzie, jeśli KGHM zrezygnuje ze swoich zamiarów, gdy okaże się, że cena oferowana przez Elektrim za akcje PAK jest zbyt wysoka Jackiewicz odpowiedział: "Wtedy powinniśmy poszukać wśród spółek Skarbu Państwa innego inwestora, w pierwszej kolejności wśród firm z branży energetycznej".

Na początku sierpnia agencja Bloomberg podała, że KGHM złożył ofertę Elektrimowi na należący do niego pakiet ZE PAK. Spółka chciała za 46 proc. akcji ZE PAK zapłacić około miliarda złotych.

Tymczasem, główny akcjonariusz Elektrimu Zygmunt Solorz-Żak odrzuca ofertę KGHM z powodu zbyt niskiej ceny. Elektrim zwrócił się do ministerstwa skarbu z żądaniem przekazania należących do resortu akcji ZE PAK.

Elektrim uważa, że wypełnił zapisy umowy prywatyzacyjnej oraz powyższego porozumienia, co daje mu podstawę do domagania się przeniesienia akcji.

Skarb Państwa odrzucił żądania Elektrimu. Opowiada się on za tym, żeby Elektrim sprzedał swoje akcje PAK-u nowemu inwestorowi, którym ma być KGHM.

Skarb Państwa ma obecnie 50 proc. akcji ZE PAK, a Elektrim 45,93 proc. Reszta należy do osób indywidualnych.

Tagi: ele, kgh, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz