Notowania

kghm
19.11.2011 10:57

SLD chce wyjaśnień w sprawie KGHM

To efekt zapowiedzi opodatkowania wydobycia srebra i miedzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe/kghm.pl)

*Klub SLD zapowiedział, że złoży wniosek o zwołanie sejmowej komisji Skarbu Państwa ws. zapowiedzianego w expose premiera Donalda Tuska opodatkowania miedzi. Jak argumentowali posłowie Sojuszu, przez tę zapowiedź z giełdy _ wyparowało 4 mld złotych _. *

W piątkowym expose Tuska padła deklaracja podwyższenia podatku od wydobycia surowców, w której wymienił miedź i srebro.

Po zapowiedziach premiera kurs KGHM zanotował w piątek największe spadki na warszawskiej giełdzie. Analitycy oceniają, że zapowiedziane przez premiera zwiększenie podatku od miedzi i srebra jest negatywne dla KGHM, bo może wpłynąć na poziom wolnej gotówki w spółce, a więc - potencjalnie - także na jej plany akwizycyjne.

_ Jedno zdanie spowodowało wyparowanie prawie 4 mld złotych _ - podkreślił rzecznik klubu SLD Dariusz Joński. Zwrócił uwagę, że na giełdzie o 14 proc. spadła wartość akcji KGHM.

Ryszard Zbrzyzny (SLD) zaznaczył, że Skarb Państwa utracił ok. 1,5 mld złotych wartości firmy. _ To jest skala nieodpowiedzialności w wypowidaniu się na temat warunków funkcjonowania polskiej gospodarki _ - dodał.

_ - Premier Donald Tusk od kilku lat traktuje polską miedź jako swoisty bankomat, z którego można wyciągąć każdą kowtę, w każdej chwili _ - ocenił Zbrzyzny. Jego zdaniem zapowiedź wprowadzenia qusi-podatku na produkcję miedzi i srebra grozi zapaścią finansową tej firmy i utratą wielu miejsc pracy. Jak dodał, powinna się tym zająć komisja Skarbu Państwa, bo _ jest problem _.

Natomiast poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk złożył wniosek o zwołanie Konwentu Seniorów ws. poszerzenia porządku obrad o wyjaśnienia premiera dotyczące spadków na giełdzie akcji KGHM. Posłowie nie zgodzili się jednak na to.

O kondycji KGHM czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t190420.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/premier;pograzyl;notowania;kghm;i;wig20,201,0,969929.html) Premier pogrążył notowania KGHM i WIG20 Akcje kombinatu miedziowego potaniały dziś o niemal 14 procent. W skali tygodnia inwestorów niepokoiły rekordowe rentowności obligacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/prezes;kghm;nie;protestuje;przeciwko;nowemu;podatkowi,40,0,970024.html) Firma zapłaci nowy podatek. Prezes to chwali Według prezesa KGHM pomysł rządu na uporządkowanie przychodów z podatku od wydobywania miedzi i srebra jest dobry, ale ważne są szczegóły.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t74824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/kghm;w;trzecim;kwartale;zarobil;ponad;3;miliardy;zlotych,141,0,963213.html) 200-proc. wzrost zysku giełdowego giganta Jednostkowy zysk netto KGHM w trzecim kwartale 2011 roku wzrósł do 3,201 mld zł z 1,017 mld zł w trzecim kwartale 2010 roku i był wyższy od konsensusu na poziomie 2,754 mld złotych.
Tagi: kghm, akcje, expose, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz