Notowania

capex
13.08.2014 14:33

Spadają nakłady na OZE. Energa tnie wydatki na inwestycje

Tegoroczny CAPEX w segmencie dystrybucji wyniesie 1,156 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(media.energa.pl)

Grupa Energa chce dzięki wzrostowi efektywności realizacji procesów inwestycyjnych obniżyć tegoroczny CAPEX w segmencie dystrybucji o 200 mln zł, do 1,16 mld zł - poinformował Rafał Czyżewski, prezes Energa Operator.

_ - Zakładamy, że podniesiemy istotnie efektywność wydatkowania środków w segmencie dystrybucji w tym roku i realizując ten sam zakres inwestycji, a może nawet go zwiększając, wydamy o 200 mln zł mniej niż planowaliśmy _ - powiedział podczas telekonferencji Czyżewski.

Energa podała w prezentacji, że jej tegoroczny CAPEX w segmencie dystrybucji wyniesie 1,156 mld zł wobec planowanych wcześniej 1,356 mld zł.

540 mln zł spółka chce wydać na przyłączenia i rozbudowę sieci, 501 mln zł na modernizacje, a 115 mln zł na pozostałe inwestycje segmentu.

Czyżewski poinformował, że spółka obserwuje znaczący spadek nakładów na modernizację i przyłączanie OZE, stąd wydatki w tym obszarze będą istotnie mniejsze.

_ - Równolegle udało nam się zoptymalizować istotnie nakłady przez obniżenie średnich kosztów realizacji inwestycji _ - powiedział Czyżewski.

Poinformował, że prace inwestycyjne realizowane są po cenach rynkowych, a zatrudnienie w segmencie dystrybucji spadło o 400 osób w stosunku do stanu na koniec ubiegłego roku.

Dodał, że jednostkowe koszty inwestycyjne zmniejszą się również dzięki usprawnieniom i centralizacji zakupów.

Wojciech Topolnicki, wiceprezes grupy ds. strategii, poinformował, że w pozostałych segmentach działalności Energi nie będzie znaczących odchyleń in minus w skali nakładów inwestycyjnych w stosunku do wcześniejszych planów.

Pytany o projekty CCGT w Grudziądzu i Gdańsku, Topolnicki powiedział: _ W ciągu najbliższych 12 miesięcy raczej nie należałoby się spodziewać dużych zmian, jeśli chodzi o status tych projektów _.

Poinformował, że Energa jest w trakcie analiz pięciu ofert zebranych w przetargu na budowę CCGT w Grudziądzu, rozmowy z potencjalnymi wykonawcami mogą potrwać _ dość długo _. Projekt w Gdańsku jest z kolei w _ dużo bardziej odległej perspektywie _.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: capex, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz