Notowania

giełda
20.11.2008 14:50

Spadki dominują w Europie

Indeksy na Starym kontynencie tracą po kilka procent. Słabe dane z USA nie wróżą dobrej końcówki także GPW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Indeksy na Starym Kontynencie tracą po kilka procent. Słabe dane z USA nie wróżą dobrej końcówki.

Giełdy w Europie rozpoczęły dzień wyraźnymi stratami i ta sytuacja nie zmieniła się również po południu. Stosunkowo najmniej traci dziś DAX - brak negatywnych informacji od naszych sąsiadów spowodował, że inwestorzy stracili nieco zainteresowanie tym rynkiem.

Mocno za to spadają indeksy w Rosji i Szwajcarii: odpowiednio 8,36 proc. oraz 4,66 procent. Spadki na giełdzie rosyjskiej spowodowane są przede wszystkim wciąż taniejącą ropą naftową. Baryłka ropy Brent spadła dziś w Nowym Jorku poniżej 50 dol. za baryłkę - to najniższy poziom od maja 2005 roku.

Szwajcarzy obawiają się natomiast wyraźnego spowolnienia gospodarczego. Zaskakującą decyzję podjął dziś tamtejszy bank centralny - SNB, który obniżył stopy o cały punkt procentowy do poziomu procenta.

Indeksom w Europie nie pomagają również notowania amerykańskich kontraktów na indeksy, które spadały ok. 1,5 procent. Tygodniowy raport z rynku pracy w USA wskazał na dalsze zwiększenia liczby bezrobotnych. Liczba wniosków o statut bezrobotnego wzrosła o 27 tys. do poziomu 542 tys., najwyższego od lipca 1992 roku.

W USA rozegra się dziś bitwa o kluczowe poziomy na indeksach Dow Jones oraz S&P. Ten pierwszy przebił psychologiczny poziom 8 tys. pkt., a drugi oscyluje wokół równie ważnego poziomu 800 punktów. Trwalsze przebicie tych granic będzie oznaczać duże kłopoty dla inwestorów na całym świecie.

GPW - jesteśmy przy dnie

WIG20 praktycznie przez całą sesję traci ponad 5 proc. na wartości. W przeciwieństwie do ostatnich trzech sesji dzisiejsze obroty są już większe. Godzinę przed zakończeniem sesji wynosiły 820 mln złotych.

Stałość notowań wynika z granicy 1555 pkt., która jest równocześnie dnem bessy. Nie wydaje się, aby dziś indeks WIG20 przebił ten poziom, jednak jeśli sesja w USA zamknie się wyraźnymi spadkami jutro jest to niewykluczone.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Szwajcarzy tną stopy procentowe  ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/szwajcarzy;tna;stopy;procentowe,249,0,387065.html )
* [ WIG20 runął i jest przy dnie ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wig20;runal;i;jest;przy;dnie,217,0,386521.html )
* [ Giełdy w Europie otworzyły się na czerwono ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/gieldy;w;europie;otworzyly;sie;na;czerwono,227,0,386531.html )
Tagi: giełda, europa, indeksy, spadki, akcje, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz