W nocy z poniedziałku na wtorek naszego czasu z pewnością zapadną decyzje w sprawie amerykańskiego budżetu. W skutek tego wydarzenie to będzie na ustach uczestników najważniejszych rynków kapitałowych przez dwa dni. Jak dotąd poniedziałkowa sesja zakończyła się spadkiem notowań indeksów na Wall Street.
Indeksy na nowojorskiej giełdzie zakończyły sesje ma minusie. Najwięcej stracił indeks Dow Jones (0,84 procent). Spadki S&P500 oraz Nasdaq wyniosły odpowiednio 0,6 i 0,37 procent. Nastroje inwestorów handlujących na Wall Street były tożsame względem tych z Europy. Na oby dwu kontynentach obecne były niepokoje dotyczące amerykańskiego budżetu. Sytuacji nie zmienił indeks Chicago PMI, który był wyższy od oczekiwań (opublikowana wartość: 55,7; prognoza: 54).
Notowania indeksów z Wall Street podczas poniedziałkowej sesji src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1380524400&de=1380549600&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=DJI&colors%5B0%5D=%231f5bac&s%5B1%5D=S%26P&colors%5B1%5D=%23e823ef&s%5B2%5D=Nasdaq&colors%5B2%5D=%23ef2361&fg=1&w=600&h=300&cm=1&lp=1&rl=1"/> Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej
Wydarzenia związane z tą sprawą rozpoczęły się już z soboty na niedzielę, kiedy projekt budżetu trafił do Izby Reprezentantów i został tam uchwalony. W niej większość mają Republikanie, którzy zdecydowali o przesunięciu w czasie (o rok) wejścia w życie ustawy o opiece zdrowotnej. To nie spodobało się jednak partii demokratycznej, która ma większość w Senacie i zdecydowała się odesłać projekt ponownie do Izby Reprezentantów stosunkiem głosów 54 do 46.
Oznacza to, że po serii głosowań, w których Izba i Senat nawzajem odsyłali do siebie projekt nowej ustawy, Stany zjednoczone wciąż nie mają budżetu. W konsekwencji we wtorek wiele z agend federalnych przestanie pracować, a około 800 tys. pracowników federalnych zostanie wysłanych na bezpłatne urlopy. Ostateczny czas podjęcia uchwały to godzina 6 rano naszego czasu. W Stanach Zjednoczonych jest to bowiem północ, czyli początek pierwszego dnia października. Według banku Goldman Sachs, tydzień takiego stanu rzeczy poskutkowałby uszczerbkiem produktu krajowego brutto o około 0,3 punktu procentowego.
Taka sytuacja po raz ostatni miała miejsce 17 lat temu. W pracy pozostaną tylko ci, których zajęcie uznane jest jako kluczowe dla ochrony życia, własności lub bezpieczeństwa narodowego. Na urlop ma iść 97 procent pracowników NASA, 94 procent pracowników agencji ochrony środowiska, czy około proc. ministerstwa pracy i resortu finansów, a także 50 procent zatrudnionych w Pentagonie.
Paradoksalnie nieprzyjęcie nowej ustawy budżetowej nie opóźni wejścia w życie we wtorek reformy systemu opieki zdrowotnej, tzw. Obamacare, bo ogromna większość finansowania tej reformy została zagwarantowana ustawą _ Affordable Care Act _ oraz innymi ustawami. To właśnie od opóźnienia wejścia w życie Obamacare Republikanie uzależniali swą zgodę na przyjęcie ustawy o wydatkach federalnych. Choć ustawa o reformie została przyjęta przez Kongres już w 2010 roku, to Republikanie, którzy w między czasie zdobyli większość w Izbie Reprezentantów nie mogą się z nią pogodzić i już ponad 40 razy próbowali bezskutecznie ją uchylić przy okazji innych głosowań.
Z uwagi na fakt, że Wall Street nie mało okazji w poniedziałek reagować na rozstrzygnięcia budżetowe, gdyż w momencie zakończenia sesji negocjacje jeszcze trwały, zapowiada się, że we wtorek temat ten także będzie numerem jeden na rynkach.
Uzupełnieniem informacji dotyczących budżetu ISA będzie publikacja indeksu ISM amerykańskiego przemysłu. Ma on wynieść 55 punktów. Jest to niewielki spadek względem odczytu z sierpnia. Także jutro podany zostanie sierpniowy odczyt zmiany wydatków budowlanych miesiąc do miesiąca.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Ameryka nad finansową przepaścią. Budżet USA odrzucony przez Senat. Amerykańscy politycy nie doszli do porozumienia. Barack Obama zabiera głos. | |
Piąty dzień spadków na Wall Street. Tak źle nie było od... Zobacz, jak w środę przebiegła sesja na nowojorskiej giełdzie. | |
Giełda w górę, Dow Jones na szczycie Decyzja amerykańskiego banku centralnego była wielkim zaskoczeniem dla rynków finansowych, gdyż Fed już w czerwcu sygnalizował, że zacznie ograniczać skupowanie aktywów. |