Notowania

pkn
23.07.2014 12:10

Spółka dnia: Akcje Orlenu mocno w dół. Nie tylko przez wyniki

Koncern wraz z raportem kwartalnym przedstawił najnowszą strategię na lata 2014-2017.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orlen.pl)

Do południa nawet ponad 4 procent taniały akcje PKN Orlen. O sporym zawodzie można mówić po publikacji wyników za drugi kwartał 2014 roku. Dużym problemem jest rafineria w Możejkach. Przy okazji raportu poznaliśmy zaktualizowaną strategię na lata 2014-2017.

PKN Orlen, bez uwzględniania dokonanych odpisów, miał w drugim kwartale zaledwie 134 mln zł zysku netto. Ponad dwukrotnie więcej oczekiwali analitycy. Konsensus PAP zakładał 314 mln zł. Segment rafinerii i petrochemii znajdował się pod wpływem trudnego otoczenia makroekonomicznego i przestojów remontowych.

Orlen dokonał w ostatnich miesiącach odpisy na Orlen Lietuva w wysokości 4,2 mld zł i Unipetrol na poziomie 711 mln zł. Na tym nie kończą się problemy, bowiem spółka nie wyklucza, że konieczne będzie czasowe wyłączenie rafinerii w Możejkach na przełomie 2014 i 2015 roku. Orlen kupił rafinerię w Możejkach w 2006 roku za łącznie 2,8 mld USD. Od tego czasu Orlen Lietuva zainwestowała ponad 900 mln dolarów, podczas gdy skumulowana EBITDA w tym czasie wyniosła niewiele ponad 600 mln dolarów. Aktualnie PKN Orlen finansuje rafinerię w Możejkach w wysokości kilkuset mln dolarów w postaci umów bilateralnych i tzw. cash pool (oprócz należności z tytułu dostarczania ropy).

Już na otwarciu dzisiejszej sesji inwestorzy intensywnie wyprzedawali papiery płockiego koncernu. Przed południem minimum wypadło na poziomie 41,32 zł za akcję, co oznaczało ponad 4-procentowy spadek względem wczorajszego zamknięcia. Duże zainteresowanie spółką widać po obrotach, które przekraczają 45 milionów złotych. Handel na papierach Orlenu odpowiada mniej więcej za jedną czwartą wszystkich zawartych do tej pory transakcji.

Dzisiejsze notowania akcji PKN Orlen Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przy okazji publikacji akcjonariusze poznali zaktualizowaną strategię spółki na najbliższe lata. Średnio co roku płocki koncern zamierza przeznaczać na inwestycje 4,1 mld zł i będzie dążył do systematycznego wzrostu wydobycia węglowodorów. Takiej samej tendencji inwestorzy mogą oczekiwać po wypłacanych dywidendach, przynajmniej tak zapewnia zarząd.

_ Celem strategicznym Koncernu jest systematyczny wzrost wskaźnika DPS (kwota dywidendy na jedną akcję). Polityka dywidendowa spółki nie została zmieniona i tak jak dotychczas zakłada wypłaty dywidendy na poziomie do 5 procent średniej rocznej kapitalizacji spółki za rok poprzedni, przy uwzględnieniu realizacji strategicznego celu bezpiecznych fundamentów finansowych całej grupy kapitałwej (dźwigni finansowej, wskaźnika dług netto/EBITDA LIFO i ratingu) oraz prognoz dotyczących sytuacji makroekonomicznej _ - napisała spółka w komunikacie.

W latach 2014-2017 na rozwój spółka zamierza wydać łącznie prawie 11 mld zł. Największa część, bo 6,4 mld zł trafi do segmentu Downstream (rafineria, petrochemia, energetyka). Około 3,2 mld zł na wydobycie oraz 1,2 mld zł na segment detalu. Zaplanowane wydatki na inwestycje w kwocie 4,1 mld zł są adekwatne do zakładanej średniorocznej wartości EBITDA na poziomie o miliard większym.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkn, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz