Notowania

eat
20.05.2013 11:35

Spółka dnia: Cena restauratora pójdzie w górę?

Klienci trzymają się za portfele, ale firma nie zamierza rezygnować z dużych inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marufish/CC/Flickr)

*O ponad pięć procent mogą podrożeć akcje właściciela sieci restauracji AmRest, wynika z najnowszej prognozy Noble Securities. Analitycy w rekomendacji wydanej 10 maja zalecają _ trzymaj _ dla papierów restauratora i cenę docelową na poziomie 85,2 złotych. *

Ekonomiści zwracają uwagę na koszty związane z rozwojem sieci włoskich restauracji La Tagiatella. _ Rozwój marki La Tagliatella na nowych rynkach okazuje się być kosztem istotnie obciążającym bieżące wyniki finansowe. Z drugiej strony wydaje się, że musi on być poniesiony, jeśli spółka chce rozwijać ten koncept w skali globalnej - _ czytamy w rekomendacji Noble Securities.

Notowania spółki AmRest od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

_ Otwarte pod koniec 2012 i na początku bieżącego roku lokale testowe La Tagliatella w Chinach, USA, Niemczech i Indiach obciążają bieżące wyniki finansowe spółki. W pierwszym kwartale 2013 było to 13,3 mln zł, a w całym 2013 roku strata może sięgnąć 30-40 mln zł, z czego spółka szacuje, że ponad 20 mln zł to koszty jednorazowe - _ czytamy w raporcie Noble Securities.

Oprócz tego spółka odczuła spowolnienie koniunktury konsumenckiej, na które nałożyło się zwiększenie tempa nowych otwarć restauracji, czytamy w raporcie. Mimo spowolnienia, AmRest nie zmienia planów ekspansji - w tym roku właściciel ma otworzyć sto nowych lokali.

W pierwszym kwartale 2013 roku AmRest osiągnął przychody na poziomie 609 milionów złotych, o 11,8 procent więcej niż w analogicznym okresie. Wynik netto w tym okresie zamknął się za to na poziomie minus 9,4 milionów złotych. Jak jednak twierdzi Henry McGovern, przewodniczący rady nadzorczej AmRest, pierwszy kwartał 2013 roku był udany.

_ - Pomimo niepewności i słabych nastrojów wśród konsumentów na całym świecie udało nam się osiągnąć wzrosty sprzedaży na wszystkich rynkach na których działamy - _komentował wyniki po pierwszym kwartale Henry McGovern.

Innego zdania w sprawie wyników po pierwszym kwartale 2013 roku byli niektórzy inwestorzy - wyniki okazały się zdecydowanie poniżej oczekiwań rynku, czytamy w raporcie Noble Securities.

_ Niższa marża EBITDA w CEE to skutek wzrostu kosztów pracy, konieczności wprowadzenia promocyjnej oferty dla klientów oraz skutek nowych otwarć pod koniec 2012 roku. EBITDA w pierwszym kwartale 2013 wyniosła 52,1 mln zł (-24% r/r), a na poziomie netto spółka zaraportowała stratę na działalności kontynuowanej 4,9 mln _
_ zł (vs +4,4 mln zł w 1Q2012). Dług netto wzrósł do 658 mln zł z 597 mln zł na koniec 2012 roku, głównie ze względu na niższe przepływy operacyjne r/r, które nie pokryły w pełni wydatków na nowe lokale - _ czytamy w raporcie domu maklerskiego.

Zarząd AmRest jest optymistyczny w stosunku do przyszłości, z uwagi na pojawiające się sygnały poprawy sytuacji makroekonomicznej, czytamy w raporcie opublikowanym przez spółkę. Dodatkowo, obserwując inflację i stopy procentowe w okolicach historycznych minimów spodziewane jest osłabienie presji kosztowej w najbliższych miesiącach. Spółka zapowiedziała również, że skupi się przede wszystkim na oferowaniu produktów o najlepszym współczynniku ceny do jakości.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: eat, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz