Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółka Kopeksu zbuduje szyb dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej

0
Podziel się:

Będzie to pierwszy nowy szyb w polskim górnictwie od ponad 20 lat.

Spółka Kopeksu zbuduje szyb dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej
(JSW S.A.)

*Kopex - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów z grupy giełdowego Kopeksu, powinien do 14 sierpnia podpisać umowę z Jastrzębską Spółką Węglową na budowę szybu o wartości ponad 180 mln zł. *

Będzie to największe zlecenie tej wyspecjalizowanej w podziemnym budownictwie spółki.

Z informacji wykonawcy inwestycji wynika, że nowy, blisko 900-metrowy szyb należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni _ Zofiówka _ będzie gotowy za około 4,5 roku. Będzie to pierwszy nowy szyb w polskim górnictwie od ponad 20 lat.

Sama rozbudowa _ Zofiówki _, dająca jej dostęp do nowych złóż węgla, to największa obecnie inwestycja w polskim górnictwie. Jej łączny koszt docelowo może przekroczyć 3 mld zł. W pierwszym etapie, w ciągu ok. 10 lat, może być wydana trzecia część tej kwoty.

Przygotowania do budowy szybu w polu Bzie-Dębina-2 Zachód rozpoczną się krótko po podpisaniu stosownej umowy. Jeszcze w tym roku powstanie dokumentacja szybu, po czym rozpoczną się roboty przygotowawcze na powierzchni. Kolejnym etapem będzie drążenie otworu o średnicy 8 m, do głębokości 895 m. Szyb będzie gotowy na początku 2014 r.

_ - To największe roboty szybowe w Polsce. Polskie górnictwo potrzebuje takich inwestycji, przewidujemy więc, że będą kolejne przetargi. Prowadzimy też rozmowy w różnych miejscach na świecie na temat budowy szybów i wykonania bardziej kompleksowych prac górniczych _ - ocenił wiceprezes Kopeksu, Krzysztof Jędrzejewski.

Rozbudowa _ Zofiówki _ ze względu na skalę inwestycji w praktyce jest budową nowej kopalni. Pole Bzie-Dębina-2 Zachód będzie miało zdolność wydobywczą średniej kopalni - ok. 6 do 7 tys. ton węgla na dobę. Zakłada się, że pierwszy węgiel wyjedzie na powierzchnię w 2017 r., a pełna zdolność wydobywcza będzie osiągnięta cztery lata później. _ Zofiówka _ dostarczać będzie wówczas 17 tys. ton węgla na dobę. Dzisiaj największa polska kopalnia _ Piast _ wydobywa ok. 14 tys. ton na dobę.

W złożu, do którego udostępnienia potrzebny jest nowy szyb, znajduje się ok. 600 mln ton węgla, z czego ok. 190 mln ton stanowią zasoby operatywne, czyli możliwe do opłacalnego udostępnienia i wybrania. Najpierw powstanie poziom wybobywczy ponad 1,1 tys. m, docelowo 1,3 tys. m.

Kopex-PBSz realizował kontrakty w budownictwie podziemnym m.in. w Bułgarii, Chinach, Chile, Francji, Indiach, Jugosławii, Niemczech, Turcji i Włoszech. Spektakularnym przedsięwzięciem firmy był udział w modernizacji Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN) k. Genewy, gdzie polscy specjaliści wykonali chodniki i dwie olbrzymie podziemne komory. Zainstalowano tam aparaturę badawczą m.in. elementy Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Oferta Kopex-PBSz była jedyną, złożoną w przetargu na drążenie nowego szybu JSW. Wiadomo już, że oferta została przyjęta, trwają przygotowania do zawarcia formalnej umowy. Formalnie przetarg dotyczył wykonania rury szybowej oraz dwustronnego wlotu szybowego w ramach rozbudowy kopalni _ Zofiówka _.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)