Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółki z WIG20 zarobią o 15 proc. więcej

0
Podziel się:

Rewelacyjne wyniki pokaże branża surowcowa. Nieźle spisały się też banki.

Spółki z WIG20 zarobią o 15 proc. więcej
(H-Gall/iStockphoto)
bELAPkwR

Rusza sezon wyników na Giełdzie Papierów Wartościowych. Rekordowymi zyskami pochwalą się KGHM i PKO BP. Posiadacze akcji tych spółek mogą liczyć na dywidendy. Dobre wyniki spółek nie będą jednak miały dużego wpływu na wzrost indeksu WIG20.

Już jutro wyniki finansowe za ostatni kwartał ubiegłego roku opublikuje BRE Bank. To pierwsza wśród największych spółek warszawskiego parkietu, która pochwali się swoim zyskiem. To jednak tylko pierwsza z publikacji. W tym tygodniu inwestorzy poznają jeszcze wyniki kwartalne koncernu PKN Orlen.

Harmonogram publikacji wyników kwartalnych spółek z WIG20
źródło: Money.pl
Asseco Poland 18 marca Pekao 10 marca
BRE Bank 9 lutego PGE 21 marca
BZ WBK 2 marca PGNiG 21 marca
CEZ 28 lutego PKN Orlen 10 lutego
Cyfrowy Polsat 17 marca PKO BP 7 marca
Getin 23 marca Polimex-Mostostal 28 lutego
GTC 21 marca PZU 17 marca
KGHM 1 marca Tauron 15 marca
Lotos 15 lutego TPSA 23 lutego
PBG 1 marca TVN 22 lutego
bELAPkwT

Dobry czas spółek surowcowych

I właśnie PKN Orlen, zdaniem analityków, w tym sezonie wyników bardzo pozytywnie zaskoczy inwestorów. Według nich zysk netto koncernu może być nawet ponad 50 procent wyższy w porównaniu do ostatnich trzech miesięcy 2009 roku. Dobrymi wynikami pochwalą się również inne spółki surowcowe notowane w WIG20, czyli Lotos, a także KGHM.

- _ W ostatnich miesiącach spółkom surowcowym sprzyjała sytuacja rynkowa, m.in. wysokie wolumeny przerobu ropy i wzrost cen miedzi _ - mówi w rozmowie Money.pl Paweł Puchalski, szef działu analiz Domu Maklerskiego BZ WBK. - _ Co więcej, negatywnego wpływu na wyniki tych spółek nie będą miały kursy walut _ - podkreśla.

Inwestorzy mają nadzieje zwłaszcza na rewelacyjne wyniki KGHM-u, który podniósł również prognozę zysków na ten rok i do tego zapewne wypłaci akcjonariuszom dywidendę. Zgodnie z prognozami podanymi przez samą spółkę, jej ubiegłoroczny zysk przekroczy w sumie cztery miliardy złotych, a w 2011 roku będzie dwukrotnie wyższy.

bELAPkwZ

Nie zawiodły również banki. Będą dywidendy

Analitycy prognozują również dobre wyniki sektora bankowego, który w ubiegłym roku wyraźnie odbił się po kryzysie. Jak prognozuje DM Millennium, BRE Bank pochwali się jutro zyskiem kwartalnym o ponad 300 procent wyższym niż w tym samym okresie 2009 roku. W ostatnich wypowiedziach nowy prezes BRE Banku Cezary Stypułkowski nie wykluczył również, że podzieli się zyskiem z akcjonariuszami.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t127864.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/2011;na;gpw;zobacz;prognozy;analitykow,37,0,747045.html) 2011 na GPW. Zobacz prognozy analityków
Wyniki całego sektora bankowego w ostatnich trzech miesiącach 2010 roku mogą być jednak nieco słabsze niż w trzecim kwartale. Wynika to przede wszystkim z faktu, że właśnie w ostatnich miesiącach roku banki baczniej przyglądają się swoim portfelom kredytowym i często muszą dokonywać większych odpisów na rezerwy.

bELAPkxa

- _ Mimo tego część banków może pozytywnie zaskoczyć. Dobrą zapowiedzią są rezultaty Banku Millennium. Niezłe będą też pewnie wyniki Getinu, co może pozytywnie wpłynąć na jego kurs _ - podkreśla Paweł Cymcyk, analityk z AZ Finanse.

Bardzo dobrymi rezultatami powinien pochwalić się również największy w sektorze bank PKO BP, który zaprezentuje swój raport 7 marca. Co więcej, prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło zapowiada, że zysk w tym roku będzie jeszcze wyższy.

Dla inwestorów szczególne znaczenie ma jednak zapowiedź, że zarząd banku będzie rekomendował przeznaczenie około 40 procent zysku na dywidendę.

Wyniki blue chipów bez wpływu na WIG20

Spółki z innych branż, choć w większości pochwalą się poprawą wyników, raczej nie pochwalą się bardzo wysokim wzrostem zysków w porównaniu do ubiegłego roku. Analitycy z DM Millennium szacują, że zyski blue chipów z czwartego kwartału ubiegłego roku będą o około 15 procent wyższe od tego samego okresu 2009 roku.

bELAPkxb

Źródło: Money.pl na podstawie raportu DM Millennium. Brak danych dla spółek: CEZ, GTC, PBG, Polimex-Mostostal. *PZU nie podawało wyników za IV kw. 2009 r.

Dlatego też sam sezon wyników nie będzie miał raczej wpływu na znaczący wzrost indeksu WIG20. - _ Niespodzianek raczej nie będzie _ - uważa Marcin R.Kiepas, analityk z DM XTB. - _ Na przykład KGHM, który ma największy wpływ na zmiany WIG20, podał swoją prognozę i inwestorzy już raczej uwzględnili ją w cenie akcji _ - podkreśla.

bELAPkxc

Według niego zdecydowanie większy wpływ na wzrost poziomu WIG20 będzie miała sytuacja na zagranicznych parkietach, głównie na Wall Street. Jeżeli nowojorska giełda będzie wspinać się na kolejne szczyty, również WIG20 wzrośnie.

bELAPkxu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)