Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spór zbiorowy w PKN Orlen

0
Podziel się

Zarząd spółki odmówił zwiększenia wynagrodzeń o 10 procent.

Spór zbiorowy w PKN Orlen
(PAP/Barbara Chrzanowska)
bCZBpuid

Zarząd PKN Orlen nie zgodził się ostatecznie na postulowany przez Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego płockiego koncernu wzrost wskaźnika wynagrodzeń w 2009 r. na poziomie 10 proc. - podali związkowcy.

Jak poinformował w czwartek wieczorem wiceprzewodniczący tego związku Krzysztof Barcikowski, negatywne stanowisko zarządu PKN Orlen oznacza faktyczne wszczęcie sporu zbiorowego w tej spółce.

Związek pracowników ruchu ciągłego przesłał zarządowi płockiego koncernu swoje stanowisko w sprawie podwyżek płac w poniedziałek - zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zarząd miał trzy dni na odpowiedź.

bCZBpuif

_ Zarząd odmówił zrealizowania żądań i w piątek zarejestruję w Państwowej Inspekcji Pracy spór zbiorowy _ - powiedział PAP Barcikowski. Dodał, iż w ramach sporu zbiorowego związek jest gotowy prowadzić rokowania z zarządem zmierzające do kompromisu.

_ Jesteśmy zdecydowani prowadzić rokowania do jakiegoś kompromisu, jeżeli po drugiej stronie będzie oczywiście wola ku temu _ - oświadczył Barcikowski. Wyraził przy tym nadzieję, iż razem z dwoma pozostałymi związkami, które także wszczęły procedurę sporu zbiorowego, uda się stworzyć wspólną reprezentację do prowadzenia rokowań z zarządem.

Dwa pozostałe związki, które zgodnie z procedurą czekają do poniedziałku na odpowiedź zarządu w sprawie swych postulatów płacowych to: Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ _ Solidarność _ PKN Orlen i Grupa Orlen oraz Międzyzakładowy Branżowy Związek Zawodowy w Grupie Kapitałowej PKN Orlen.

W piątek biuro prasowe płockiego koncernu, informując o braku porozumienia ze związkami zawodowymi podało, iż w ocenie zarządu niekorzystna sytuacja gospodarcza kraju oraz wyniki finansowe spółki nie stwarzają możliwości podwyżki wynagrodzeń, a wobec tego wskaźnik wzrostu płac w 2009 r. powinien wynieść w spółce 0 proc.

bCZBpuil

Związki postulowały wówczas wskaźnik wzrostu płac na poziomie 10 proc.

Międzyzakładowy Branżowy Związek Zawodowy w Grupie Kapitałowej PKN Orlen zmodyfikował swoje wcześniejsze stanowisko i zaproponował w postulacie skierowanym do zarządu płockiego koncernu alternatywne rozwiązanie, polegające na tym, by ewentualnie uzgodnić kwotę jednorazowych świadczeń, stanowiących rekompensatę w przypadku braku podwyżek płac.

_ Nasza organizacja związkowa, biorąc pod uwagę sytuację makroekonomiczną i sytuację wewnątrz firmy, dostrzega w tej chwili pole kompromisu w sprawach płacowych. Rozważamy także możliwość, aby pracodawca zrekompensował pracownikom brak wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w tym roku w wypłacie jednorazowych świadczeń _ - powiedział PAP wiceprzewodniczący związku branżowego Mariusz Konopiński.

Wyjaśnił, że chodzi o _ dwa, trzy jednorazowe świadczenia _ w ciągu tego roku _ w jakiejś konkretnej kwocie _, które zrekompensują brak podwyżek. Dodał, że jego związek wystąpił w tej sprawie w czwartek z oficjalnym żądaniem do zarządu i na odpowiedź czeka do poniedziałku.

bCZBpuim

Także do poniedziałku na odpowiedź zarządu na swoje żądanie płacowe czeka Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ _ Solidarność _ PKN Orlen i Grupa Orlen. Według wiceprzewodniczącego tego związku Walentego Cywińskiego, argumenty zarządu PKN Orlen, który odmawia podwyżki płac, nie są przekonujące, gdyż koncern odnotowuje wzrost wolumenu sprzedaży, a różnica między uposażeniem załogi a kadry menedżerskiej jest znaczna.

Cywiński zaznaczył, iż postulowany wskaźnik wzrostu płac na poziomie 10 proc. to stanowisko _ wyjściowe do dalszych negocjacji _. _ Czekamy do poniedziałku, jakie stanowisko pracodawca przyjmie. Możemy wtedy usiąść do stołu i możemy szukać rozwiązania. Zobaczymy, jaki będzie bieg zdarzeń _ - dodał.

Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ _ Solidarność _ PKN Orlen i Grupa Orlen i Międzyzakładowy Branżowy Związek Zawodowy w Grupie Kapitałowej PKN Orlen to największe organizacje związkowe w koncernie.

PKN Orlen podał w ubiegłym tygodniu, iż w drugim kwartale 2008 r.

bCZBpuin

miał 3,05 mld zł straty netto, a w całym zeszłym roku 659 mln zł straty netto - w całym 2008 r. koncern miał 758 mln zł zysku operacyjnego. Jak zapowiedział prezes spółki Jacek Krawiec, wydatki inwestycyjne grupy PKN Orlen w 2009 r. zostaną ograniczone i wyniosą poniżej 4 mld zł, a oszczędności mają wynieść 1,5 mld zł.

Krawiec, oceniając wynik finansowy PKN Orlen, zaznaczył, iż są to straty papierowe, wynikające m.in. z konieczności przeszacowania zapasów ropy naftowej wobec wahań cen tego surowca i kursów walut.

bCZBpuiG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)