Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Straty zagranicznych spółek Kopeksu obniżą wynik grupy

0
Podziel się:

Wyniki za I kwartał producenta maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego Kopex będą niższe od oczekiwań z powodu słabszych wyników zagranicznych oddziałów grupy.

Straty zagranicznych spółek Kopeksu obniżą wynik grupy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEThAXjF

*Wyniki za I kwartał producenta maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego Kopex będą niższe od oczekiwań z powodu słabszych wyników zagranicznych oddziałów grupy. Zdaniem zarządu, australijska spółka Kopex Waratah obniży wynik netto o 3 mll dolarów australijskich, a spółki serbskie - o kolejne 3 mln zł. *

_ Na wypracowanie wyników niższych od spodziewanych wpłynie przede wszystkim strata w spółce Kopex Waratah zlokalizowanej w Australii, na którą składają się: przesunięcie w fakturowaniu przychodów ze sprzedaży i remontów kilku sztuk waracarów oraz wyższe koszty sprzedaży związane z wpłynięciem do spółki opóźnionych faktur za usługi transportowe i usługi demontażu z 2011 r. _ - czytamy w komunikacie.

Według szacunków zarządu, zdarzenia te łącznie mogą obniżyć skonsolidowany wynik netto Grupy Kopex za pierwszy kwartał 2012 r. o blisko 3 mln dolarów australijskich.

bEThAXjH

_ Skonsolidowany zysk Grupy Kopex niższy od oczekiwań wynika także ze słabszej pozycji spółek serbskich należących do Grupy Kopex w związku z pogorszeniem sytuacji makroekonomicznej w Serbii skutkującym znacznym osłabieniem dinara, a także ze złymi warunkami atmosferycznymi w styczniu i lutym 2012 r., powodującymi przestoje w wielu gałęziach przemysłu _ - czytamy dalej.

W ocenie zarządu, te zdarzenia wpływają ujemnie na wyniki Grupy Kopex przede wszystkim na poziomie kosztów finansowych, głównie poprzez ujemne różnice kursowe, natomiast łącznie na wynik netto w kwocie około 3 mln zł.

_ Zarząd Kopex zwraca również uwagę inwestorów na fakt istnienia sezonowości w inwestycjach górniczych i - co za tym idzie - działalności Grupy, co może przekładać się na osiąganie w pierwszym kwartale najniższych wyników w danym roku. Jest to zgodne z wewnętrznymi założeniami budżetowymi w Grupie Kopex _ - podsumowano w komunikacie.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za pierwszy kwartał 2012 r. zostanie opublikowane 15 maja 2012 r.

bEThAXjN

Grupa Kopex miała narastająco w I-IV kw. 2011 roku 153,51 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 23,78 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 2126,32 mln zł wobec 2134,18 mln zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEThAXki
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)