Notowania

pgn
14.05.2013 08:40

Świetne wyniki PGNiG. Analitycy nie spodziewali się aż tak dobrych

Zysk netto PGNiG w I kwartale 2013 roku wyniósł 1073 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PGNiG)

Zysk netto grupy PGNiG, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wzrósł w I kwartale 2013 roku do 1073 mln zł z 332 mln zł przed rokiem i był wyższy od średniej prognoz na poziomie 900 mln zł.

Zysk operacyjny wzrósł w tym okresie do 1427 mln zł z 344 mln zł rok wcześniej i był również wyższy od konsensusu rynkowego na poziomie 1202 mln zł.

Przychody grupy w okresie styczeń-marzec wzrosły do 10.255 mln zł z 8.947 mln zł przed rokiem. Średnia rynkowa zakładała sprzedaż na poziomie 10.131 mln zł.

Wynik operacyjny segmentu poszukiwanie i wydobycie PGNiG wzrósł w I kwartale rok do roku o 53 proc., do 723 mln zł. Z kolei wynik w obszarze dystrybucji wzrósł o 14 proc., do 604 mln zł - podała spółka w raporcie kwartalnym. W segmencie obrót i magazynowanie spółka zanotowała stratę operacyjną na poziomie 45 mln zł wobec 778 mln zł straty rok wcześniej. Z kolei segment wytwarzanie osiągnął wynik operacyjny na poziomie 157 mln zł, o 25 proc. więcej niż rok wcześniej.
Poszukiwanie i wydobycieSpółka tłumaczy, że wzrost wyniku w tym obszarze był efektem zakończonych inwestycji - budowy kopalni gazu i ropy LMG oraz rozpoczęcia wydobycia z norweskiego złoża Skarv._ - Dzięki nim sprzedaż ropy naftowej w kwartale wzrosła o 63 proc., czyli o 80 tys. ton _ - podano w raporcie. Znaczny wzrost skali działań segmentu przełożył się na 5-proc. zwiększenie kosztów operacyjnych, głównie z powodu wyższej amortyzacji.
DystrybucjaPierwszy kwartał dla tego segmentu jest sezonowo najlepszy._ - Ten dobry wynik jest rezultatem wyższego o 8 proc. wolumenu dystrybuowanego gazu, co było efektem podłączeń nowych klientów, w tym także na gaz koksowniczy, oraz zwiększonego zużycia odnotowanego wśród gospodarstw domowych, w czym zauważalny był wpływ najniższych od 10 lat temperatur w marcu bieżącego roku _ - poinformowała firma.

Obrót i magazynowanie

Przychody segmentu wzrosły o 15 proc., a koszty operacyjne bez amortyzacji jedynie o 5 proc. _ - Pozwoliło to zredukować stratę operacyjną o 733 mln zł, do poziomu minus 45 mln zł _ - podano w raporcie. Na poprawę efektywności segmentu wpłynęło utrzymanie na niemal tym samym poziomie kosztu sprzedanego gazu w PGNiG SA, podwyższona średnio o 8 proc. wobec I kwartału 2012 roku taryfa na gaz, a także zwiększenie o 7 proc. wolumenu sprzedaży gazu._ _

_ - Jednocześnie aktualnie obowiązująca taryfa na paliwo gazowe nie pokryła w pełni kosztu pozyskania gazu, czego rezultatem było uzyskanie marży na sprzedaży gazu wysokometanowego na poziomie minus 3 proc. oraz zawiązanie odpisu na zapas tego gazu w wysokości 35 mln zł _ - poinformował PGNiG.

WytwarzaniePrzychody w tym obszarze pozostały na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, czyli 759 mln zł. Wzrost wyniku był możliwy dzięki ograniczeniu kosztów operacyjnych bez amortyzacji o 10 proc. Najbardziej zredukowane zostały koszty paliw do produkcji ciepła i energii poza węglem - o 24,5 mln zł, w tym na skutek ograniczenia współspalania biomasy.

_ - Amortyzacja segmentu wyniosła 100 mln zł, jednak zawiera ona efekt umorzeń praw do emisji CO2 na kwotę 32 mln zł, rozpoznanych na moment przejęcia aktywów PGNiG Termika SA przez grupę _ - napisano w raporcie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: pgn, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz