Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Tauron idzie na giełdę. Nawet po 4 miliardy

Tauron idzie na giełdę. Nawet po 4 miliardy

Prezes Taurona Dariusz Lubera szacuje, że spółka może pozyskać z emisji akcji 3-4 mld złotych. Prezes potwierdza, że spółka chciałaby zadebiutować na GPW w drugim kwartale 2010 roku.

- Jesteśmy wyceniani na 15-20 mld zł, a planujemy podwyższenie kapitału o 20 proc., co oznacza, że realistyczne jest pozyskanie z giełdy 3-4 mld zł. Kwota ta pozwoliłaby na wystartowanie z planowanym procesem inwestycyjnym - powiedział Lubera.

Prezes potwierdził, że spółka zamierza zadebiutować na GPW w drugim kwartale 2010 roku.

- Obecnie trwa wybór doradcy prawnego, wkrótce będziemy też wybierać bank inwestycyjny. Przygotowujemy prospekt. Terminy są napięte, biorąc pod uwagę fakt, że będziemy musieli pokazać inwestorom skonsolidowane wyniki za 2009 rok, ale deadline to drugi kwartał przyszłego roku - powiedział Lubera.

Minister skarbu Aleksander Grad mówił wcześniej, że Tauron wejdzie na GPW między kwietniem a połową czerwca przyszłego roku, po podniesieniu kapitału. Skarb Państwa sprzeda też część swoich akcji, ale zachowa kontrolę nad spółką.

Tauron szacuje wartość inwestycji zaplanowanych do 2012 roku na ok. 20 mld zł.

Indeksy GPW w Money.pl

Indeksy giełd na świecie

Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl

Spółka planuje budowę nowych bloków węglowych m.in. w elektrowniach Jaworzno i Halemba, a blok parowo-gazowy, o mocy ok. 400 MW, w Stalowej Woli. W Elektrowni Blachownia ma powstać m.in. elektrownia poligeneracyjna, oparta na zgazowaniu węgla.

Moc nowego bloku w Jaworznie ma wynieść ok. 1000 megawatów, a w Blachowni 900 megawatów.

Prezes nie wykluczył, że po IPO, w przyszłości kolejnym źródłem finansowania będą euroobligacje.

- Rozpoczęliśmy proces pozyskiwania ratingu, oczekujemy, że otrzymamy go w pierwszym kwartale przyszłego roku - powiedział Lubera.

giełda, energetyka, prywatyzacja, tauron
PAP
Czytaj także
Polecane galerie