Notowania

tpe
20.12.2011 13:44

Tauron wybuduje nowy blok energetyczny

Tauron zakłada, że teoretycznie jeszcze w grudniu możliwy jest wybór wykonawcy bloku gazowo-parowego o mocy około 400 MW w Stalowej Woli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Martin33/Dreamstime)

Tauron zakłada, że teoretycznie jeszcze w grudniu możliwy jest wybór wykonawcy bloku gazowo-parowego o mocy około 400 MW w Stalowej Woli - poinformował Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

_ - Teoretycznie gdyby nie było odwołań, to jeszcze przed końcem roku zarząd mógłby wybrać oferenta, a w styczniu rozpoczęlibyśmy prace nad kontraktem _ - powiedział Lubera.

Najniższą ofertę w przetargu na realizację bloku złożyło konsorcjum hiszpańskiej Iberdroli, a drugą pod względem wartości ofertę złożyło konsorcjum Polimeksu. Oferta Iberdroli ma wartość 1,59 mld zł, a Polimeksu-Mostostal około 1,8 mld zł. Konsorcjum Abner Energia złożyło ofertę o wartości 1,93 mld zł, a najwyższa jest oferta konsorcjum PBG, Alstom Power - 2,533 mld zł.

_ - Byłoby nadużyciem, gdybym dziś powiedział, że Iberdrola jest bliżej niż inni oferenci. Patrząc tylko na jeden z warunków, cenę, to na pewno tak, ale pozostają jeszcze aspekty techniczne, które są szczegółowo analizowane _ - powiedział Lubera. Kryterium oceny ofert to cena (waga 69) i parametry techniczne (waga 31).

Projekt budowy bloku gazowo-parowego realizowany jest wspólnie przez Tauron i PGNiG. Blok ma być gotowy w 2014 roku.Lubera poinformował, że w przypadku planowanego bloku węglowego w Jaworznie, oferty wiążące będą składane w I kwartale przyszłego roku.

_ - Do końca grudnia rozesłany będzie SIWZ, w I kwartale będą oferty wiążące, w połowie roku wybór wykonawcy, w drugiej połowie roku negocjacje szczegółów kontraktu. W scenariuszu optymistycznym w końcu 2012 roku umowa powinna zostać zawarta _ - powiedział prezes Tauronu.

W Elektrowni Jaworzno ma powstać blok węglowy o mocy 910 MW. Planowany termin oddania bloku do eksploatacji to 2016 rok. Spółka zakładała wcześniej koszt inwestycji na powyżej 6 mld zł netto. Pytany, czy to będzie ostatni planowany przez Tauron blok węglowy, Lubera powiedział:

_ - Jak na teraz to tak. Około 2015 roku będziemy decydować co dalej w Sierszy, Łagiszy i Łaziskach _. Nie wykluczył, że w ramach odtworzenia mocy mogą w tych elektrowniach powstać bloki opalane węglem.

Tagi: tpe, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz