Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tpe
09.11.2011 10:47

Tauron znacząco zwiększył inwestycje

Grupa energetyczna Tauron zwiększyła inwestycje w trzech kwartałach 2011 roku do ponad 1,4 mld zł, co oznacza wzrost o 62% r/r, podał Tauron w komentarzu do raportu kwartalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pomimo wydatków, spółka nadal utrzymuje niski wskaźnik długu do EBITDA, który obecnie wynosi 0,16x a po przejęciu aktywów od Vattenfalla wzrośnie do 1,20x.

_ Większość inwestycji (niemal 90%) prowadzonych było w segmentach Dystrybucji i Wytwarzania. Znaczący wzrost CAPEX w obszarze wytwarzania wynika ze wzrostu nakładów na nowe moce wytwórcze (ze 122 do 255 mln zł) oraz pozostałych nakładów (w tym głównie na instalacje NOx oraz modernizacje istniejących kotłów węglowych na biomasowe). W obszarze dystrybucji wzrost CAPEX wynika ze wzrostu wydatków na modernizację istniejącego majątku sieciowego (o ok. 133 mln zł). Wzrost nakładów na budowę nowych przyłączy wynosił ok. 93 mln zł _ - czytamy w komentarzu.

Tauron podkreśla, że potrzeby inwestycyjne finansowane są dalej przy niewielkim poziomie zadłużenia, które na koniec września było takie jak trzy miesiące wcześniej i wyniosło około 1,3 mld zł.

_ Spółka odnotowała zmniejszenie środków pieniężnych z prawie 1,4 mld zł do blisko 0,9 mld zł w związku z intensyfikacją inwestycji, które były szczególnie widoczne w III kwartale (ponad 40% wydatków poniesionych od początku roku) _ - czytamy dalej.

Poziom zadłużenia netto Taurona pozostaje nadal na niskim poziomie (0,16x w stosunku do EBITDA). _ Nawet po zamknięciu akwizycji GZE od Vattenfall i sfinansowaniu jej długiem w wysokości 3,5 mld zł zadłużenie netto pozostanie na niskim poziomie w stosunku do porównywalnych spółek z branży. Oczekiwany współczynnik długu netto do EBITDA wyniesie 1,2 _ - podsumowuje firma.

Narastająco w I-III kw. 2011 roku spółka miała 994,50 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 701,60 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 15166,84 mln zł wobec 10950,88 mln zł.

| |
| --- |

Tagi: tpe, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz