Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tps
22.10.2009 15:11

TP SA na razie nie musi się dzielić

UKE zawiesi postępowanie w sprawie podziału TPSA na część detaliczną i hurtową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

*Telekomunikacja Polska i Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisały umowę, w której spółka zobowiązuje się do budowy i modernizacji 1,2 mln linii telekomunikacyjnych (w tym 1 mln o przepustowości 6 Mb/s i 200 tys. o przepustowości poniżej 6 Mb/s). Inwestycje mają wynieść około 3 mld zł, a koszty wprowadzenia porozumienia TP szacuje na 180 mln zł. *

W zamian UKE ma zawiesić postępowanie w sprawie podziału TPSA na część detaliczną i hurtową, a także utrzymać wysokość stawek po jakich operatorzy alternatywni mogą korzystać z jej infrastruktury.

_ - Prace były bardzo trudne. Szukaliśmy polityki, która wpłynęłaby na stabilne inwestycje na rynku telekomunikacyjnym. To porozumienie zapewnia wzrost inwestycji _ - powiedziała prezes UKE Anna Streżyńska dziennikarzom po podpisaniu umowy.

Streżyńska zapowiedziała, że na koniec tego roku będzie wiadomo czy porozumienie jest realizowane przez TP, a na koniec 2010 roku UKE może całkowicie zamknąć sprawę podziału TP.

Prezes UKE dodała, że porozumienie daje realną perspektywę, że do budżetu państwa w ciągu trzech lat wpłynie dodatkowy miliard złotych.

UKE rozpoczął postępowanie w sprawie podziału TPSA pod koniec 2008 r. Spółka, jako alternatywę dla takiego działania, zaproponowała wprowadzenie tzw. _ Karty Równoważności _. Jest to spis dobrowolnych działań, jakie spółka ma podjąć żeby zlikwidować dyskryminację operatorów alternatywnych w dostępie do infrastruktury. W sierpniu UKE nieformalnie zawiesiło postępowanie. Zdecydowano, że postanowienia Karty mają być wprowadzane na zasadzie dwustronnych umów między TPSA a operatorami alternatywnymi.

_ - To przełom w naszych relacjach i porozumienie sektora publicznego i prywatnego przeprowadzone z zyskiem dla wszystkich _ - powiedział prezes TPSA Maciej Witucki. Wcześniej Witucki deklarował, że spółka może w okresie do 3 lat zainwestować w infrastrukturę 3 mld zł pod warunkiem gwarancji stabilizacji stawek hurtowych WLR, BSA oraz LLU na 3 lata.

Witucki powiedział, że oferta internetu o szybkości 6 Mb/s powinna być standardem i inwestycje TPSA, w tym wspólne z operatorami alternatywnymi powinny do to umożliwić.

_ - France Telecom w pełni popiera zawarte porozumienie. Polska jest bardzo ważna dla grupy i chcemy zwiększać nasze inwestycje tutaj, to porozumienie daje nam taką możliwość _ - powiedział członek rady nadzorczej TPSA Olivier Barberot.

Telekomunikacja Polska (TPSA) miała 702,00 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I połowie 2009 roku wobec 1379,00 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 8497,00 mln zł wobec 9047,00 mln zł rok wcześniej.

Tagi: tps, uke, gpw, tpsa, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz