Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TPSA nadal liczy na uniknięcie podziału

0
Podziel się:

Telekomunikacja Polska dzielić się nie chce. Przygotowuje alternatywny pomysł.

TPSA nadal liczy na uniknięcie podziału

Telekomunikacja Polska planuje do końca marca przekazać pakiet _ Równoważność dostępu _, który ma być alternatywą dla podziału telekomu - poinformował na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Grupy TPSA.

_ Telekomunikacja Polska kończy pracę nad pakietem równoważności dostępu. Dokument, który jest alternatywą dla forsowanego przez UKE podziału funkcjonalnego firmy, będzie liczył ponad 300 stron i powinien trafić do urzędu do końca marca br. Przekażemy regulatorowi konkretne propozycje działań, które wykażą brak dyskryminacji operatorów alternatywnych _ - napisał Jabczyński.

_ Prace nad ich przygotowaniem trwały kilka miesięcy, a zespoły z TP i UKE spotykały się w tej sprawie wielokrotnie. Równoważność dostępu pozwoli szybciej osiągnąć porównywalne korzyści jak podział, jednak przy zdecydowanie niższych kosztach. Przypomnę, że hipotetyczne zyski z podziału TP szacowane przez konsorcjum, które przygotowało raport dla UKE, wynosiły 704 mln zł, natomiast koszty 754 mln zł _ - dodał.

Na początku marca prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska mówiła dziennikarzom, że rozmowy w sprawie alternatywy dla podziału TP idą zgodnie z harmonogramem i niebawem spodziewa się otrzymania od telekomu całościowego dokumentu.

Dodała, że równolegle w UKE trwają postępowania w sprawie nałożenia na TP obowiązku funkcjonalnej separacji na część hurtową i detaliczną.

W grudniu 2008 roku prezes UKE wszczęła postępowania w sprawie podziału, zarzucając telekomowi m.in dyskryminację operatorów alternatywnych i przepływ informacji pomiędzy spółkami Grupy TP. W tym czasie telekom przedstawił pakiet propozycji, które mają przynieść efekty podobne do kosztownego podziału.

W styczniu UKE podał harmonogram prac nad alternatywą dla podziału.

Według niego w lutym-marcu 2009 TP ma przygotować i przekazać UKE program _ Równoważność dostępu _, uwzględniając wszystkie poruszone przez urząd problemy i pytania. Dokument ma też zawierać wstępny szacunek kosztów i szczegółowy harmonogram przeprowadzenia zaproponowanych zmian.

W kwietniu planowane są konsultacje projektu z operatorami alternatywnymi i zebranie ich stanowisk. Od maja do czerwca odbyć się mają cztery spotkania trójstronne TP, UKE i operatorów alternatywnych.

W lipcu-sierpniu TP ma przygotować i przekazać UKE ostateczną wersję projektu _ Równoważność dostępu _, uwzględniając opinię UKE, operatorów alternatywnych oraz izb telekomunikacyjnych.

Jesienią prezes UKE zdecyduje o podziale TP lub wprowadzeniu alternatywy proponowanej przez telekom.

Według wcześniejszych informacji Telekomunikacji Polskiej pakiet _ Równoważność dostępu _ zawiera m.in wskaźniki, pokazujące jak obsługuje się konkurencję i swoich klientów, oddzielenie przepływu informacji pomiędzy spółkami Grupy TP chińskim murem oraz program motywacyjny dla pracowników, skłaniający ich do równego traktowania wszystkich klientów.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)