Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

TPSA zwiększyła rezerwę na odszkodowanie dla DPTG do 2,2 mld zł

0
Podziel się

TPSA już wcześniej informowała, że zwiększy rezerwę, ale nie podała możliwych wartości. Spółka potwierdziła, że podtrzymuje swoją strategię inwestycyjną i politykę dywidendową.

TPSA zwiększyła rezerwę na odszkodowanie dla DPTG do 2,2 mld zł
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEgnEmVx

_ Mając na względzie zarówno wyrok częściowy, wydany przez Trybunał Arbitrażowy w sprawie sporu z DPTG w odniesieniu do okresu od lutego 1994 roku do czerwca 2004 roku („faza I"), jak i potencjalny wyrok za okres od lipca 2004 roku do stycznia 2009 roku („faza II"), Zarząd TPSA przeprowadził niezbędne przeszacowanie rezerwy. Rezerwa została zwiększona z kwoty stanowiącej równowartość 1,1 mld zł do kwoty stanowiącej równowartość około 2,2 mld zł _ - czytamy w raporcie.

Spółka podała, że skorygowana rezerwa składa się z sumy zasądzonej za „fazę I" oraz wyniku liniowej projekcji kwoty zasądzonej wyrokiem częściowym za 125 miesięcy „fazy I" na okres 55 miesięcy „fazy II", z uwzględnieniem odsetek.

W wyniku powyższego przeszacowania rezerwy, zysk EBITDA grupy za 9 miesięcy 2010 roku zmniejszył się do 3 331 mln zł, a strata netto za ten okres wyniósł -110 mln zł. Strata netto za sam III kwartał wyniosła 720 mln zł.

bEgnEmVz

TPSA podtrzymała wcześniejszą deklarację zgodnie z którą ma utrzymać dotychczasową politykę dywidendową a także średniookresową strategię.

_ Zarząd spółki był zobowiązany skorygować poziom rezerwy na ryzyko związane z omawianym sporem ze względu na fakt, że został wydany wyrok arbitrażowy. Nadal jednak zdecydowanie kwestionuje zarówno podstawę powództwa jak i zasądzone kwoty. Dlatego w żadnej mierze kwota rezerwy nie powinna być postrzegana jako wskazanie przez TPSA właściwego rozstrzygnięcia sporu. Przeciwnie, jak wspomniano powyżej, zarząd i jego doradcy są przekonani, że wyrok stanowi wyraźne naruszenie podstawowych zasad porządku prawnego. Zarząd TPSA, działając w najlepszym interesie spółki oraz jej akcjonariuszy, podejmie wszelkie uzasadnione kroki prawne przeciw wyrokowi wydanemu przez Sąd Arbitrażowy _ - czytamy dalej.

Spór powstał w 2001 r. na tle umowy zawartej w 1991 r. przez poprzednika prawnego TPSA, przedsiębiorstwo państwowe Poczta Polska Telegraf i Telefon, z DPTG (kontrolowaną przez GN Store Nord w 75 proc. i TDC w 25 procent) w związku z interpretacją umowy dotyczącej sprzedaży i instalacji przez DPTG systemu światłowodowego o nazwie Linia Północ-Południe ("NSL").

Narastająco w I-III kwartale 2010 roku TPSA miała 111,00 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 1030,00 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 11758,00 mln zł wobec 12555,00 mln zł.

bEgnEmVF
bEgnEmWa
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)