Notowania

twitter
04.10.2013 11:30

Twitter na giełdzie. Spółka coraz bliżej debiutu na Wall Street

Twitter chce pozyskać miliard dolarów, choć ani razu nie miał zysku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rosaura Ochoa/cc/flickr)

aktualizacja 12:50

Twitter, jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych służących do tzw. mikroblogowania, złożył do amerykańskiego regulatora rynku kapitałowego prospekt emisyjny. Dokumenty te umożliwią firmie debiut na giełdzie, która spodziewa się pozyskać z oferty publicznej około miliard dolarów.

Poprzez debiut na giełdzie, spółka dołączy do grupy największych firm świata, której udziały będzie mógł kupić każdy, kto zajmuje się inwestowaniem na amerykańskim rynku kapitałowym. Wejście Twittera na giełdę ma być największym debiutem firmy technologicznej od czasu IPO Facebooka w maju 2012 roku.

Twitter chwali się, że ma ponad 200 milionów użytkowników. Prowadzony przez firmę portal, daje możliwość swoim użytkownikom pisania krótkich wiadomości tzw. _ tweetów _. Długość pojedynczego wpisu nie może przekroczyć 140 znaków. Firma została założona w 2006 roku przez Jacka Dorseya, Ev Williamsa, Biza Stonea.

Jak wynika z danych złożonych do amerykańskiego regulatora rynku, w pierwszym półroczu tego roku firma zanotowała 69 milionów dolarów straty, przy przychodach rzędu 254 milionów dolarów.

Jak przypomina BBC, w swojej siedmioletniej historii firma ani razu nie miała zysku, ale jej przychody skoczyły z zaledwie 28 mln dolarów w 2010 r. do 317 mln na koniec 2012 r. Około 85 proc. przychodów Twittera w zeszłym roku pochodziło ze sprzedaży reklam.

Z kolei Reuters donosi, że Dick Costolo, prezes firmy, już od kilku lat myślał o jej debiucie. Nie zraził go nawet kiepski debiut innego internetowego giganta Facebooka, którego akcje w ciągu kilku miesięcy od debiutu spadły aż o 53 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Twitter zapowiada wejście na giełdę Na ten debiut inwestorzy czekali już od dawna. Powstanie kolejna bańka?
Chińczycy zniosą cenzurę internetu? Władze Chin podjęły przełomową decyzję o zniesieniu wewnątrz planowanej strefy wolnego handlu w Szanghaju ograniczeń w dostępie do internetu.
Sprawdź, kiedy PKP Cargo zadebiutuje na GPW Papiery firmy zostaną zaoferowane inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym w Polsce, kwalifikowanym nabywcom instytucjonalnym w USA i innym inwestorom.
Ile akcji Energi na sprzedaż? Resort skarbu... Ministerstwo Skarbu Państwa podtrzymuje, że w ofercie publicznej sprzeda do 35 procent akcji Energii - poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski.
Tagi: twitter, twitter na giełdzie, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz