Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umowa PGE na budowę bloku w Turowie podpisana

0
Podziel się:

Poprzedni przetarg na budowę bloku w Turowie został unieważniony. Ceny ofertowe zdecydowanie przekraczały budżet inwestora.

Umowa PGE na budowę bloku w Turowie podpisana
(Reporter Poland)
bEUSxyWd

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, podpisała z konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, Budimex oraz Tecnicas Reunidas umowę o wartości 3,99 mld zł brutto na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów - podała PGE w komunikacie.

_ - Po zawarciu umowy, strony zawarły również aneks nr 1 do umowy, w którym wprowadziły zmiany ograniczające ryzyka stron (wydłużony do 31 grudnia 2014 r. termin na wydanie polecenia rozpoczęcia prac) w związku z potencjalną możliwością złożenia skargi do Sądu Okręgowego przez pozostałych oferentów biorących udział w postępowaniu przetargowym _ - napisano w komunikacie.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w czerwcu 2013 r. po raz drugi ogłosiła nowy przetarg na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MW netto. Za kryteria oceny ofert przyjęto wówczas cenę ofertową brutto (85 pkt.) i wskaźniki techniczne (15 pkt.).

bEUSxyWf

W listopadzie 2013 r. PGE GiEK informowała, że w przetargu na nowy blok w Elektrowni Turów najtańsza okazała się oferta Shanghai Electric Group za 3,086 mld zł. Druga pod względem wartości była oferta konsorcjum Hitachi Power Europe za 3,997 mld zł brutto (3,25 mld zł netto), a najdroższa oferta Doosan Heavy Industries & Construction za 4,012 mld zł brutto. Budżet zamawiającego został ustalony na 2,83 mld zł brutto.

Oferta konsorcjum Hitachi Power Europe GmbH i MHPS Europe GmbH, Budimex oraz Tecnicas Reunidas w połowie marca 2014 r. została wybrana przez PGE GiEK jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę nowego bloku. W skład konsorcjum wchodzą Hitachi Power Europe GmbH i MHPS Europe GmbH (lider konsorcjum z 55,38 proc. udziałów), Budimex (partner konsorcjum z 22,31 proc. udziałów) oraz Tecnicas Reunidas (partner konsorcjum z 22,31 proc. udziałów).

Shanghai Electric Group Company i Doosan Heavy Industries&Construction złożyły do KIO odwołanie od wyników oceny ofert. KIO oddaliła jednak te odwołania.

Źródła zbliżone do PGE informowały wówczas PAP, że PGE najprawdopodobniej nie będzie czekać i podpisze umowę z wybranym konsorcjum niezależnie od tego, czy będzie ewentualne zaskarżenie decyzji KIO.

bEUSxyWl

Przedmiotem kontraktu jest przygotowanie terenu budowy, zaprojektowanie, dostawy, montaż, rozruch, ruch próbny i przekazanie do eksploatacji bloku energetycznego wraz z instalacjami. Blok opalany będzie węglem brunatnym i ma mieć 430-450 MWe mocy netto. Jego sprawność netto ma wynieść minimum 41,6 proc. Termin realizacji zamówienia określono na 56 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac.

Poprzedni przetarg na budowę bloku opalanego węglem brunatnym w Turowie został unieważniony z powodu otrzymania ofert z cenami przekraczającymi zdecydowanie budżet inwestora.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEUSxyWG
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)