Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK ukarał MNI Telecom za złe praktyki

0
Podziel się:

Praktyki stosowane przez firmę utrudniały odstąpienie konsumenta od zawartej umowy.

UOKiK ukarał MNI Telecom za złe praktyki

Brak informacji o możliwości odstąpienia od umowy, niewręczanie klientom wzoru oświadczenia ułatwiającego rezygnację z kontraktu, pobieranie opłat w sytuacji rozwiązania umowy w ustawowym terminie - to niedozwolone praktyki MNI Telecom. Przedsiębiorca zawiera umowy telekomunikacyjne poza swoją siedzibą, czyli w mieszkaniach konsumentów. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożona kara wyniosła blisko milion złotych.

Na zdjęciu prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

MNI Telecom w Radomiu jest operatorem telekomunikacyjnym. Umowy zawiera m.in. poza swoją siedzibą - za pomocą przedstawicieli handlowych. Do Urzędu wpłynęło wiele zawiadomień konsumentów, którzy skarżyli się na utrudnianie odstąpienia od umowy.

Po przeanalizowaniu skarg, prezes UOKiK postanowiła wszcząć postępowanie przeciwko przedsiębiorcy w marcu 2013 roku.

_ Praktyki stosowane przez MNI Telecom utrudniały odstąpienie konsumenta od zawartej umowy. Urząd ustalił, że przedstawiciele handlowi spółki zawierający umowy w domach konsumentów nie informowali ich o prawie odstąpienia od kontraktu, nie wręczali wzoru oświadczenia rezygnacji z usługi. Ponadto, na te osoby, które zdecydowały się odstąpić od umowy w ustawowym terminie 10 dni, nakładana była kara finansowa - _czytamy w komunikacie UOKiK.

Zgodnie z prawem, zawierając umowę w swoim mieszkaniu, czyli poza lokalem przedsiębiorcy, konsument może zrezygnować z usług w ciągu 10 dni od momentu zawarcia umowy. Przedsiębiorcy nie wolno pobierać za to żadnych opłat. Ponadto powinien poinformować klienta o tym, że ma prawo odstąpić od kontraktu oraz wręczyć mu formularz odstąpienia od kontraktu.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na MNI Telecom została nałożona kara finansowa w wysokości 966 091 zł. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca odwołał się do sądu.

Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK wygrał w sądzie z Getin Noble Bank Sąd podtrzymał nałożoną na bank karę w wysokości blisko 6 mln złotych. Sprawdź za co.
PKP jednak musi zapłacić wysoką karę Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy decyzję prezesa Urzędu Transportu Kolejowego nakładającą na Przewozy Regionalne prawie 0,5 mln zł kary.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)