Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UOKiK zwrócił PKP Cargo 60 milionów złotych

0
Podziel się:

Kara nałożona przez UOKiK w lipcu 2009 roku dotyczyła odmowy świadczenia przez PKP Cargo usług kolejowego przewozu towarów swoim konkurentom na specjalnych zasadach.

Adam Purwin, p.o. prezesa PKP Cargo
Adam Purwin, p.o. prezesa PKP Cargo (PKP Cargo)

W wyniku wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 października 2013 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przekazał na rachunek bankowy PKP Cargo zwrot nałożonej w 2009 roku kary w wysokości 60,4 milionów złotych.

Kara nałożona przez UOKiK w lipcu 2009 roku dotyczyła odmowy świadczenia przez PKP Cargo usług kolejowego przewozu towarów swoim konkurentom na specjalnych zasadach, tj. w drodze zawierania umów przewidujących upusty od taryfy towarów Spółki. Decyzje UOKiK zostały podtrzymane przez kolejne instancje (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Sąd Apelacyjny), dlatego PKP Cargo zapłaciło nałożoną karę, składając jednocześnie skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

3 października Sąd Najwyższy uchylił wyroki Sądu Apelacyjnego i SOKiK oraz nakazał rozpatrzenie ponowne sprawy przez sąd pierwszej instancji. Zwrot kary jest konsekwencją orzeczenia Sądu Najwyższego._ _

_ - Cieszę się, że przedstawiane przez nas argumenty przekonały Sąd Najwyższy - mówi Adam Purwin, członek zarządu ds. finansowych i pełniący obowiązki prezesa zarządu PKP Cargo. - Trudno przecenić wagę tego wyroku, ponieważ ma wymiar systemowy dla orzecznictwa UOKiK i będzie miał pozytywny wpływ na praktykę postępowań antymonopolowych. Ma to kolosalne znaczenie, bo wzmacnia realizację przyjętej strategii rozwoju opartej na ekspansji. Dodatkowo odzyskane 60 mln zł w oczywisty sposób korzystnie wpływają na naszą sytuację finansową i możliwości inwestycyjne _- podsumowuje Adam Purwin.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)