Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Upadłość PBG zagraża budowie terminalu LNG?

0
Podziel się:

Terminal LNG w Świnoujściu buduje konsorcjum, w którego skład poza PBG wchodzą ponadto zagraniczne firmy - Saipem i Techint.

Upadłość PBG zagraża budowie terminalu LNG?
(Reporter)

Upadłość układowa spółki PBG - członka konsorcjum budującego terminal LNG w Świnoujściu - nie zagraża w żaden sposób terminowemu ukończeniu inwestycji w czerwcu 2014 roku - zapewnił minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Poseł PiS Piotr Naimski, przedstawiając wniosek jego klubu o informację w tej sprawie, pytał, czy upadłość PBG w jakikolwiek sposób zagraża terminowi zakończenia budowy i co rząd zrobił, żeby zabezpieczyć się przed ewentualnymi perturbacjami. Terminal LNG w Świnoujściu buduje konsorcjum, w którego skład poza PBG wchodzą ponadto zagraniczne firmy - Saipem i Techint.

W odpowiedzi Budzanowski ocenił, że inwestycja nie jest zagrożona. Podkreślił, że w umowie z generalnym wykonawcą, jaką zawarła spółka Polskie LNG, znajduje się zasada solidarnej odpowiedzialności. W przypadku kłopotów jednego z członków konsorcjum, pozostali jego członkowie muszą przejąć zobowiązanie i terminowo skończyć inwestycję - wyjaśnił Budzanowski.

Mówiąc o nadzorze nad inwestycją, Budzanowski zaznaczył, że ministerstwo wprowadziło precyzyjny system kontroli. Podkreślał, że jest _ podwójnie podejrzliwy wobec wykonawców w branży energetycznej _ i dokładnie sprawdza wszystkie ich zapewnienia. Dlatego - tłumaczył minister - kiedy pojawiały się problemy, ministerstwo interweniowało na bieżąco, łącznie z interwencją we włoskim rządzie, który kontroluje właściciela Saipem - koncern energetyczny ENI.

Budzanowski podkreślił, że jednym z zabezpieczeń jest też specjalny rachunek powierniczy. Przekazywane na niego przez Polskie LNG środki są zabezpieczone przed wierzycielami w razie ewentualnej upadłości likwidacyjnej PBG - wyjaśnił minister. Zaznaczył, że PBG nie jest postawiona w stan likwidacji.

Na początku czerwca zarządy PBG, Hydrobudowy i Aprivii, spółek należących do grupy PBG, podjęły uchwały o złożeniu wniosków o ogłoszenie upadłości układowej, podając, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy. Sąd ogłosił już upadłość PBG i Hydrobudowy.

Realizacja przez PBG kontraktów w segmencie gazowym, w tym dwu dla PGNiG, jest niezagrożona - zapewnił 28 czerwca wiceprezes PBG Przemysław Szkudlarczyk. _ - Kontrakty realizowane przez PBG w segmencie gazowym są w zasadzie niezagrożone: dwa są właśnie kończone (kopalni ropy naftowej Lubiatów-Międzychód-Grotów i Wierzchowice dla PGNiG - PAP), a terminal w Świnoujściu jest realizowany we współpracy z partnerami zagranicznymi i ma oddzielne finansowanie, sytuacja spółki nie ma wpływu na kontrakt _ - powiedział wówczas Szkudlarczyk.

Czytaj więcej w Money.pl
Państwo rozważa pomoc dla PBG. Dwie opcje Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski dodał, że możliwe byłoby również udzielenie pomocy Polimeksowi.
PGNiG może wykonać do 10 własnych odwiertów PGNiG wywierci w bieżącym roku 7 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków. Wykonanie kolejnych trzech będzie zależne od uzyskania zgód środowiskowych.
Największe spółki dogadały się w sprawie... Prezesi PGNiG, PGE, Tauron i Enea oraz KGHM podpisali dzisiaj na warszawskiej giełdzie umowę o współpracy w sprawie wydobycia gazu z łupków.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)