Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Vattenfall nie chce kolejnych akcji od Skarbu Państwa

0
Podziel się:

Szwedzki koncern Vattenfall na razie wycofał się z wynegocjowanych już ze Skarbem Państwa umów - wartych łączne ponad 1 mld zł - dotyczących zakupu resztówek akcji Vattenfall Distribution Poland i Vattenfall Heat Poland.

Vattenfall nie chce kolejnych akcji od Skarbu Państwa

Szwedzki koncern Vattenfall na razie wycofał się z wynegocjowanych już ze Skarbem Państwa umów - wartych łączne ponad 1 mld zł - dotyczących zakupu resztówek akcji Vattenfall Distribution Poland (dawniej Górnośląski Zakład Energetyczny) i Vattenfall Heat Poland (dawniej Elektrociepłownie Warszawskie), poinformował prezes Vattenfall Polska Torbjorn Wahlborg.

Dodał, że koncern liczy na zmianę planów regulatora, który zapowiadał sprzeciw wobec planowanych przez dostawców prądu podwyżek cen, i nie wyklucza powrotu do negocjacji na temat resztówek po I kw. 2009 r.

_ Mieliśmy już wynegocjowane warunki transakcji dotyczące tych pakietów, a dwa tygodnie później zapadły decyzje o zmianie poziomu cen energii, które znacząco obniżą opłacalność inwestycji. Przykro mi mówić, ale to zaskakująca i niespójna polityka _ - powiedział Wahlborg w wywiadzie dla wtorkowego _ Parkietu _.

Premier Donald Tusk deklarował ostatnio, że będzie dbał o gospodarstwa domowe, a nie o interes przedsiębiorstw energetycznych, które chcą kilkudziesięcioprocentowych podwyżek od nowego roku. Podkreślił, że popiera negatywne stanowisko Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wobec tych propozycji.

Przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP)
wielokrotnie zapowiadali, że chcą zrealizować - a nawet przekroczyć - plan prywatyzacji na 2008 rok, zakładający przychody w wysokości 2,3 mld zł, dzięki sprzedaży resztówek. Już w październiku sygnalizowali m.in. chęć sprzedaży pakietów akcji na rzecz Vattenfalla do końca tego roku. Tymczasem po listopadzie przychody z prywatyzacji wyniosły 890,3 mln zł, czyli 38,7% rocznego planu.

Vattenfall kupił w niedawnej ofercie publicznej grupy Enea pakiet 18,7% akcji i deklarował, że w przyszłości chce objąć pakiet większościowy.

_ Nadal jesteśmy zainteresowani kontrolą. Liczymy, że sytuacja powinna się ustabilizować. Jednak polityka regulacyjna dziś sprawia, że nabyte przez nas za 1,6 mld zł akcje Enei mogą stracić na wartości 200-300 mln zł. W zależności od rozwoju sytuacji w drugim etapie prywatyzacji Enei być może będziemy musieli korygować swoją ofertę cenową _ - powiedział prezes Vattenfall Polska.

Vattenfall został inwestorem w GZE, posiadającym ok. 9% udziału w rynku sprzedaży energii w Polsce, w 2001 roku, a w EW, które jest głównym dostawcą ciepła dla Warszawy, w 2000 roku. Według danych za 2007 rok, grupa Enea zajmuje czwarte miejsce w Polsce wśród wytwórców energii elektrycznej z 7,9-proc. udziałem w rynku.

ZOBACZ TAKŻE:

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)