Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W co zainwestować pieniądze z zapisów na akcje GPW

0
Podziel się:

Inwestorzy indywidualni dostaną z powrotem ponad 70 proc. pieniędzy, które chcieli przeznaczyć na zakup akcji GPW. Money.pl zapytał analityków w co je zainwestować.

W co zainwestować pieniądze z zapisów na akcje GPW
(H-Gall/iStockphoto)

Ponad 70 procent pieniędzy, które miały zostać przeznaczone na zakup akcji GPW powróci na konta inwestorów indywidualnych. Analitycy są optymistami odnośnie przyszłości na giełdach. Radzą w jakie spółki zainwestować _ odzyskany _ kapitał.

Inwestorzy indywidualni łącznie zapisali się na około 30,9 mln akcji za ponad 1,3 mld złotych. Wartość przydzielonych im akcji to niecałe 350 mln złotych. Oznacza to, że na ich rachunki maklerskie powróci niemal miliard złotych. Money.pl zapytał analityków czy w obecnej sytuacji rynkowej warto zainwestować je na giełdzie i na jakie spółki zwrócić uwagę.

Analitycy wybierają spółki

Większość przedsiębiorstw, na które uwagę zwracają specjaliści to spółki małe. Jedynie Andrzej Knigawka, szef analityków ING Securities, wytypował dwie spółki wchodzące w skład WIG20.

- _ Naszym zdaniem bardzo dobra przyszłość czeka zarówno KGHM jak i PKO BP. Choć druga ze spółek opublikowała nieznacznie gorsze od oczekiwań wyniki, to wciąż jesteśmy dobrej myśli odnośnie jej perspektyw. Zarząd spółki w swoich prognozach jest bardziej ostrożny niż wskazywałaby na to sytuacja _ - uważa Knigawka.

Według szefa analityków ING Securities ciekawą propozycją jest obecnie także Remak. _ - Spółka podpisała ostatnio kilka dużych kontraktów, spodziewamy się kolejnych. Jest to również najtańsza propozycja w sektorze budownictwa energetycznego _.

Spółki, na które warto zwrócić uwagę
Spółka *Branża * Analityk, instytucja
Advadis hurtowa dystrybucja napojów bezalkoholowych i alkoholi Tomasz Jachowicz, BM DnB Nord
Amica produkcja sprzętu AGD Tomasz Jachowicz, BM DnB Nord
Drop hurtowy handel złomem Grzegorz Kujawski, BM BGŻ
Elzab produkcja komputerów i innych urządzeń do przetwarzania informacji Grzegorz Kujawski, BM BGŻ
KGHM produkcja miedzi analitycznej i srebra Andrzej Knigawka, ING Securities
Kredyt Inkaso wykup i windykacja wierzytelności masowych Grzegorz Kujawski, BM BGŻ
MCI Management fundusz inwestycyjny Tomasz Jachowicz, BM DnB Nord
PKO BP bank Andrzej Knigawka, ING Securities
Remak modernizacja i montaż urządzeń energetycznych Andrzej Knigawka, ING Securities
Rubicon Partners usługi finansowe Tomasz Jachowicz, BM DnB Nord

Źródło: Money.pl na podstawie wypowiedzi analityków

Grzegorz Kujawski, analityk Biura Maklerskiego BGŻ zwraca uwagę przede wszystkim na spółkę Elzab. - _ Jej wyniki w 2011 roku będą wspierać nowe regulacje nakładające na lekarzy i prawników obowiązek posiadania kas fiskalnych. Tych w przyszłym roku ma przybyć około 100 tysięcy. Szacujemy, że 20 proc. tego rynku przypadnie właśnie na Elzab _.

Kujawski zwraca uwagę także na spółki Drop i Kredyt Inkaso. Pierwsza z nich dzięki nowym regulacjom w zakresie gospodarki śmieciami może zyskać kolejny obszar działalności. Druga natomiast z powodzeniem zakończyła emisję akcji i z pozyskanymi środkami planuje wejść na warty 5-6 mld złotych rynek wierzytelności bankowych.

Z kolei zdaniem Tomasza Jachowicza, analityka BM DnB Nord ciekawymi propozycjami inwestycyjnymi są spółki Amica i Advadis. - _ W dalszym ciągu czekamy na finalizację umowy ze światowym koncernem BSH (marki Bosh i Siemens). Jej podpisanie może oznaczać zwiększenie najmocniejszego segmentu Amiki, czyli produkcji kuchenek. Z kolei Advadis został mocno przeceniony, jednak bardzo ciekawe plany inwestycyjne, które powinny poskutkować poprawą rentowności sprawiają, że warto zwrócić na niego uwagę __ . _

Analityk BM DnB Nord uważa, że warto przyjrzeć się także MCI Management i Rubicon Partners. Pierwsza ze spółek jego zdaniem jest wciąż niedoszacowana przez rynek. Druga z kolei opublikowała bardzo dobre wyniki za trzeci kwartał, co w połączeniu z pozyskanymi z obligacji 30 mln złotych sprawia, że przy obecnej wycenie rynkowej jest to bardzo atrakcyjna inwestycja.

_

_

3000 pkt na WIG20 do końca roku?

Decyzja amerykańskiego banku centralnego o wpompowaniu w gospodarkę dodatkowych 600 mld dolarów, lepsze od oczekiwań dane makro z USA i nowe szczyty na giełdach to zdaniem analityków dobre prognostyki na ostatnie miesiące tego roku.

- _ Kiedy Fed zacznie skupować z rynku obligacje zwiększy w gospodarce ilość pieniądza, która z dużym prawdopodobieństwem przepłynie do krajów wschodzących, przede wszystkim na rynki akcji _ - uważa Tomasz Jachowicz.

Dodaje, że choć rynek od początku lipca jest w trendzie wzrostowym i znacznie wzrosła szansa na niewielką korektę, to scenariusz zakładający 3 tys. punktów do końca tego roku w przypadku indeksu największych spółek _ wcale nie jest nierealny _.

Optymistą jest także Grzegorz Kujawski. - _ Zasilanie pieniądzem amerykańskiej gospodarki przez Fed powinno przełożyć się na dobrą atmosferę na Wall Street. Ta z kolei powinna rzutować na zachowanie pozostałych światowych parkietów _.

Analityk BGŻ zwraca także uwagę na udany początek sezonu publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał oraz dobre wiadomości z rodzimej gospodarki. - _ Pierwsze wyniki spółek są dobre, często lepsze od prognoz. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku danych z gospodarki. We wtorek dostaliśmy znakomitą wiadomość dotyczącą polskiego przemysłu. Dzięki temu pozytywnie zapowiadają się także kolejne kwartały - podsumowuje . _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t78819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/akcje;gpw;10;proc;zysku;na;debiucie;dzieki;instytucjom,117,0,703349.html) Akcje GPW: 10 proc. zysku na debiucie dzięki instytucjom? Cenę akcji giełdy pociągną w górę inwestorzy instytucjonalni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t78824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/newconnect/artykul/spolki;z;newconnect;duzy;zysk;przy;duzym;ryzyku,159,0,701343.html) Spółki z NewConnect: Duży zysk, przy dużym ryzyku Ponad 1300 procent w pół roku można było zarobić na akcjach producenta Familiady, spółki Astro notowanej na NewConnect.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t78819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/zobacz;10;spolek;z;swig80;ktore;warto;miec;w;portfelu,76,0,691276.html) Zobacz 10 spółek z sWIG80, które warto mieć w portfelu Money.pl sprawdził co analitycy myślą o małych spółkach i które polecają.

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)