Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W PKN Orlen rozpoczęły się rokowania dotyczące podwyżek płac

0
Podziel się:

Przedstawiciele zarządu i związków zawodowych PKN Orlen odbyli we wtorek wstępną turę rokowań w ramach sporu zbiorowego, dotyczącego podwyżek płac w 2010 roku.

W PKN Orlen rozpoczęły się rokowania dotyczące podwyżek płac
(orlen.pl)

Przedstawiciele zarządu i związków zawodowych PKN Orlen odbyli we wtorek wstępną turę rokowań w ramach sporu zbiorowego, dotyczącego podwyżek płac w 2010 roku.

Jak poinformował przewodniczący Międzyzakładowego Związku Branżowego PKN Orlen Ryszard Maliszewski, przedstawiciel zarządu płockiego koncernu przedstawił związkom sytuację spółki, następnie uzgodniono formułę dalszych rozmów.

Ustalono, że szczegółowe rokowania z zarządem płockiego koncernu w sprawie podwyżek płac prowadziły będą wspólnie trzy związki zawodowe: branżowy, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność PKN Orlen oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników PKN Orlen, natomiast oddzielne rokowania podejmie Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen.

W przekazanej odpowiedzi na pytanie o negocjacje w sprawie podwyżek płac, biuro prasowe PKN Orlen podało, iż _ trwają rozmowy ze związkami zawodowymi, zmierzające do osiągnięcia kompromisu w sprawie wzrostu płac na 2010 roku _.

Ze źródła związanego z rokowaniami płacowymi w PKN Orlen PAP dowiedziała się, iż nie jest wykluczone, iż do kolejnej tury rozmów między związkami a zarządem płockiego koncernu dojdzie jeszcze w tym tygodniu.

Spór zbiorowy między największymi związkami zawodowymi, działającymi w PKN Orlen a zarządem spółki, rozpoczął się w miniony czwartek. Głównym powodem było wydane przez zarząd płockiego koncernu 10 marca zarządzenie, iż wysokość wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w spółce wyniesie 0 proc.

Związki zapowiedziały wówczas, iż w razie niepowodzenia dalszych negocjacji, podejmą działania przewidziane w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, do strajku włącznie. Zarząd zadeklarował z kolei gotowość do dalszych rozmów, zastrzegając jednak, iż w obecnej sytuacji ekonomicznej, wymuszającej m.in. utrzymanie dyscypliny budżetowej, nie może spełnić dotychczasowych postulatów płacowych.

Z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych ze źródeł zbliżonych do negocjacji płacowych w PKN Orlen wynika, iż w końcowej fazie wcześniejszych rozmów związki proponowały podwyżkę w wysokości 360 do 450 zł i dwie jednorazowe nagrody po 500 lub 600 zł (różnice w kwotach w zależności od organizacji związkowej), natomiast zarząd proponował podwyżkę w wysokości 130 zł i dwie nagrody w wysokości 500 zł, jednak potem wycofał się ze tej propozycji.

Od 2008 r. w PKN Orlen nie było podwyżek płac. W 2009 r. związki zawodowe zgodziły się z zarządem płockiego koncernu, iż z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną nie będzie podwyżek wynagrodzeń, uzgadniając jednocześnie wypłatę jednorazowych świadczeń pieniężnych dla pracowników na łączną kwotę 5,5 tys. zł, które nie objęły wyższej kadry menedżerskiej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)