Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Wall Street: Amerykanie kupują domy, indeksy biją rekordy

0
Podziel się:

Wzrost sprzedaży nowych domów zachęcił do kupna akcji.

Wall Street: Amerykanie kupują domy, indeksy biją rekordy
(Belinda Hankins Miller)

Największy od prawie 50 lat wzrost sprzedaży nowych domów za oceanem zachęcił tamtejszych inwestorów do kupna akcji na ostatniej sesji w tygodniu.

Tym samym Dow Jones zakończył ósmy tydzień z rzędu na plusach, osiągając na koniec dnia rekordowy od 19 miesięcy poziom. Również Nasdaq oraz S&P 500 są na poziomach nie obserwowanych od czerwca (Nasdaq) i września (S&P) 2008 roku.

Dobre nastroje wśród amerykańskich inwestorów są głównie efektem znakomitych informacji, jakie napłynęły z rynku nieruchomości. Okazało się, że w marcu sprzedaż nowych domów wyniosła 411 tysięcy, czyli o ponad 100 tysięcy więcej niż w lutym. Wynik ten przekroczył też niemal o 100 tysięcy oczekiwania analityków. Co więcej tak dynamicznego wzrostu w skali miesiąca nie zanotowano od 47 lat. W kolejnych miesiącach trudno jest jednak spodziewać się utrzymania takiego tempa. Z końcem kwietnia wygasają bowiem ulgi podatkowe na zakup nowych domów, wprowadzone w 2008 roku, by złagodzić skutki kryzysu w nieruchomościach.

Ten fakt chyba jednak na razie nie dotarł do inwestorów. Po znakomitych danych o sprzedaży domów na rynku pierwotnym oraz czwartkowej wyższej od prognoz sprzedaży na rynku wtórnym (5,35 mln do prognozowanych 5,25 mln) dużym zainteresowaniem amerykańskich inwestorów cieszyły się akcje firm z branży budowlanej. Lennar Corporation zyskał na zakończenie dnia ponad 4 procent. Niemal 6 procent zarobili akcjonariusze dewelopera Pulte Group Inc., a ponad 3,5 procent D.R. Horton, Inc. Aż prawie 7 procentowy zysk zanotowali natomiast posiadacze akcji firmy deweloperskiej Standard Pacific Corp., która działa w Kalifornii, Teksasie, Arizonie i Kolorado.

Pozytywnie na inwestorów wpłynęły także wyższe od oczekiwań wyniki spółek za pierwszy kwartał 2010 roku. I tak zysk Xeroxa wyniósł 18 centów na akcje, a nie 13 jak się spodziewano. Ponadto przychody spółki wyniosły 4,72 mld dolarów, zamiast 4,65 mld dolarów. Ta informacja znakomicie podziałała na inwestorów, którzy z chęcią kupowali akcje tej spółki. Dzięki temu na zakończenie dnia były one droższe o 8,7 procent niż w czwartek.

Niemal 7 procent w ciągu piątkowej sesji zarobili akcjonariusze Schlumberger Limited, największego na świecie dostawcy sprzętu dla firm wydobywających ropę naftową. Spółka poinformowała, że w pierwszym kwartale jej zysk nieznacznie był wyższy od prognoz i wyniósł 62 centy na akcje.

Ponad 2,7 procent wzrosły akcje American Express, największej amerykańskiej firmy wydającej karty kredytowe. Wcześniej spółka poinformowała, że w pierwszym kwartale podwoiła swoje zyski.

W pierwszej części sesji inwestorzy negatywnie zareagowali na informację o spadku o 1,3 procent w marcu zamówień na dobra trwałego użytku. Analitycy spodziewali się natomiast wzrostu o 0,5 procent. W obliczy znakomitych danych z rynku nieruchomości w dalszej części dnia nie miało to już większego znaczenia.

nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)