Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Wall Street: Fed ośmielił inwestorów

0
Podziel się:

Oddalająca się perspektywa podwyżki stóp procentowych zachęca do inwestowania w akcje.

Wall Street: Fed ośmielił inwestorów
(brauerranch/CC/Flickr, Bedo/Dreamstime)

Oddalająca się perspektywa podwyżki stóp procentowych za oceanem zachęca tamtejszych inwestorów do większego zaangażowania kapitałów na rynku akcji.


Na zakończenie wczorajszej sesji główne indeksy giełd amerykańskich wspięły się na najwyższe poziomy od początku października 2008 roku – S&P i Dow Jones, a w przypadku technologicznego Nasdaqa nawet z przełomu sierpnia i września 2008 roku. Co więcej Dow Jones, zyskując wczoraj 0,45 procent zanotował siódmy kolejny wzrost z rzędu.

Tak dobre nastroje wśród inwestorów amerykańskich są w największym stopniu efektem środowej zapowiedzi szefa Fed, że w najbliższych miesiącach stopy procentowe za oceanem pozostaną na rekordowo niski poziomie. Oznacza to, że na razie nie ma co liczyć na wzrost oprocentowania amerykańskich obligacji, które wzrosłoby w przypadku podwyżki stóp procentowych. Dzięki temu ich posiadacze mogliby liczyć na dodatkowy zysk. Ale, że na razie taki scenariusz jest mało realny, przez najbliższe miesiące jedynym realnym miejscem, gdzie można uzyskać atrakcyjną stopę zwrotu z inwestycji, będzie rynek akcji a także surowcowy.

Inwestorów za oceanem w tym przekonaniu upewniła jeszcze dodatkowo wczorajsza informacja, że indeks cen producentów zanotował spadek o 0,6 procent, a nie jak oczekiwano o 0,2 procent. Oznacza to, że ożywienie w amerykańskim przemyśle nie jest na tyle duże, by producenci byli zmuszeni do podwyżki swoich cen w celu zniwelowania wzrostu kosztów. To zaś mogło by spowodować niekontrolowany wzrost cen konsumpcyjnych. A tego właśnie obawiał się Fed, rozważając podwyżkę stóp procentowych w nieodległej przyszłości.

Spośród spółek najlepiej radzili sobie wczoraj przedstawiciele sektora finansowego. Indeks je grupujący S&P500 Financial zyskał ponad 1 procent. Na plusach sesję zakończyli jego najwięksi przedstawiciele: Bank of America zyskał 1,4 proc., JP Morgan 1,3 proc., a Wells Fargo 0,9 procent. Najwięcej zarobili jednak posiadacze akcji ubezpieczyciela Hartford Financial Services Group Inc. Po zapowiedzi nowego prezesa spółki, że zamierza on przeprowadzić emisję akcji oraz zaciągnąć kredyt w celu spłacenia 3,4 mld dolarów rządowej pomocy, jaka została udzielona spółce w okresie zawirowań a rynkach finansowych jesienią 2008 roku, akcje spółki zyskały niemal 7 procent.

Największy wzrost wśród 500 największych spółek notowanych NYSE, które wchodzą w skład S&P 500 zanotowały jednak akcje producenta układów scalonych LSI Corp. Po pierwsze spółka podwyższyła prognozy zysków i sprzedaży, a także zapowiedziała, że przeznaczy 250 mln dolarów na skup swoich akcji. Dzięki temu jej akcje zyskały na koniec sesji niemal 9 procent.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)