Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wall Street w dół, a Twitter w górę.

Wall Street w dół, a Twitter w górę.

Fot. Xinhua/Photoshot /REPORTER

Sesja za oceanem zakończyła się spadkami głównych indeksów giełdowych. Indeks S&P500 stracił ponad 1,32 procent (1747,2 pkt.), a indeksy Nasdaq oraz DJIA straciły odpowiednio 1,89 procent oraz 0,97 procent. Tym samym, czwartek okazał się być najgorszym dniem dla S&P500 od 10 tygodni.

Przyczyn tak nerwowej reakcji inwestorów, można upatrywać m.in. w nieoczekiwanej decyzji Europejskiego Banku Centralnego. EBC zdecydowało się na stymulowanie europejskiej gospodarki poprzez obniżenie stóp procentowych do 0,25 procent z poziomu 0,50 procent. Rynek co prawda brał pod uwagę taką możliwość, ale jeszcze nie teraz.

Zamieszanie w Europie, przyćmiło bardzo dobrą publikację dotyczącą PKB Stanów Zjednoczonych oraz informacje o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Według wstępnych danych, gospodarka amerykańska w 3 kwartale wzrosła o 2,8 procent kw/kw. Analitycy oczekiwali, że będzie to 1,9 procent. Tak znaczny wzrost, można zawdzięczać m.in. przyrostowi zapasów. Pozytywnie wyróżniły się także inwestycje mieszkaniowe i niemieszkaniowe. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych okazały się być dużo bardziej przewidywalne. W ubiegłym tygodniu, o zasiłek starało się 336 tys. osób. To nieznaczny spadek w stosunku do poprzedniego odczytu na poziomie 340 tys. Konsensus rynkowy wskazywał 335 tys.

Negatywne nastroje inwestorów nie zdołały przeszkodzić w najbardziej oczekiwanym debiucie giełdowym roku. Dzisiaj, po raz pierwszy można było handlować akcjami Twittera. Szczęśliwcy którzy zapisali się na jego akcje, zarobili dzisiaj aż 72,92 procent. Na koniec sesji, za jedną akcję Twitter Inc. trzeba zapłacić 44,96 USD. Kapitalizacja spółki wynosi 24,5 mld USD. Pecha mieli za to akcjonariusze Walt Disney Inc. Spółka podała dzisiaj wyniki za 4 kwartał roku obrotowego. Wynika z niego, że przychody wzrosły o 7,3 procent do 11,57 mld USD, a zyski o 13,2 procent do 0,77 USD na akcję. Analitycy oczekiwali, że będzie to 11,4 mld USD i 0,76 USD na akcję. Pomimo dobrych danych, akcje Walt Disney traciły na koniec sesji 2,67 procent.

Dolar zdołał umocnić się dzisiaj o ok. 0,7 procent w stosunku do euro oraz 0,66 procent w stosunku do jena. Negatywnie zareagowało na to złoto i srebro, których cena spadła odpowiednio o 0,81 procent i 0,96 procent. Podobny ruch widoczny był na rentowności 10-letnich obligacji skarbowych, która spadła o 0,95 procent i wynosi obecnie 2,61 procent.

wall street, ebc, twitter, pkb usa
Noble Funds TFI
Czytaj także
Polecane galerie