Notowania

msp
30.06.2009 14:19

Walne PKO BP przegłosowało wypłatę dywidendy

Zwyczajne walne zgromadzenie PKO Banku Polskiego przeznaczyło na wypłatę dywidendy 1 mld zł z jednostkowego zysku netto za 2008 rok, wynoszącego 2,88 mld zł, co oznacza wypłatę 1 zł dywidendy na akcję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkobp.pl)

Zwyczajne walne zgromadzenie (ZWZ) PKO Banku Polskiego przeznaczyło na wypłatę dywidendy 1 mld zł z jednostkowego zysku netto za 2008 rok, wynoszącego 2,88 mld zł, co oznacza wypłatę 1 zł dywidendy na akcję. Na kapitał rezerwowy przeznaczono natomiast kwotę 1,88 mld zł.

_ WZ wyznaczyło 24 września na dzień dywidendy, a 5 października na dzień jej wypłaty _ - czytamy w przyjętej uchwale.

We wtorek rano, główny akcjonariusz banku, Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), które posiada 51,24% akcji PKO Banku Polskiego, podało, że zamierza głosować za przeznaczeniem na wypłatę dywidendy 1 mld zł, czyli za wypłatą 1 zł na akcję.

MSP podjęło taką decyzję biorąc pod uwagę szczególną rolę jaką PKO Bank Polski odgrywa w polskiej gospodarce oraz konieczność utrzymania kapitałów własnych banku na poziomie umożliwiającym jego bezpieczny rozwój.

Wcześniej zarząd banku rekomendował ZWZ przeznaczenie 2,88 mld zł z zysku za 2008 r. na dywidendę, co oznaczałoby wypłatę w wysokości 2,88 zł na akcję.

MSP zaproponowało też we wtorek, aby na WZ podwyższyć kapitał banku, a dopiero w drugiej kolejności przegłosować wypłatę dywidendy zaliczkowej z zysku za 2009 rok oraz dodatkowej dywidendy w 2010 roku - w kwocie zależnej od zysku wygenerowanego przez bank oraz potrzeb budżetowych.

Resort finansów opowiadał się za realizacją przedstawionej przez zarząd banku propozycji przeznaczenia 99,96% ubiegłorocznego zysku (tj. 2,88 mld zł) na dywidendę i późniejszego przeprowadzenia emisji akcji z prawem poboru o wartości ok. 5 mld zł. Z kolei resort skarbu chciał uzależnić ewentualną wypłatę dywidendy od powodzenia emisji.

Dywidenda z PKO BP, którego największym akcjonariuszem jest Skarb Państwa (51,24%) stanowiłaby znaczącą pozycję dochodową dla budżetu - ostatnio minister finansów Jacek Rostowski ogłosił, że dywidendy ze spółek z udziałem Skarbu Państwa mają być w tym roku o ponad 5 mld zł wyższa od zapisanych w budżecie 3 mld zł.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: msp, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz