Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WGI DM bez zezwolenia na działalność

0
Podziel się:

Spółka WGI Dom Maklerski SA w likwidacji dokonała istotnego naruszenia przepisów prawa oraz nie przestrzegała zasad uczciwego obrotu, zadecydowała Komisja Papierów Wartościowych i Giełd i cofnęła zezwolenie na prowadzenie przez WGI DM działalności maklerskiej./ ISB/

WGI DM bez zezwolenia na działalność

Spółka WGI Dom Maklerski SA dokonała istotnego naruszenia przepisów prawa oraz nie przestrzegała zasad uczciwego obrotu - zadecydowała Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) i cofnęła zezwolenie na prowadzenie przez WGI DM działalności maklerskiej.

Wcześniej WGI DM poinformował w komunikacie o sprzedaży firmy spółce WGI Europe Ltd. z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

„Komisja wzięła pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy i wysłuchała argumentów strony przedstawionych m. in. w toku rozprawy przeprowadzonej przed KPWiG. Skala nieprawidłowości i brak rzetelności WGI DM nie pozwalają w ocenie Komisji na dalsze działanie tej firmy jako licencjonowanego domu maklerskiego” – napisała komisja w komunikacie. WGI DM otrzymał nie tylko karę 500 tysiecy złotych, ale także natychmiastowy zakaz działalności.Dodatkowo KPWiG nałożyła na WGI DM karę pieniężną w wysokości 500 tys. zł za „istotne naruszenie przepisów prawa oraz nieprzestrzeganie zasad uczciwego obrotu”.

Komisja nadała swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Od dnia doręczenia decyzji, czyli 4 kwietnia, WGI DM nie może zawierać nowych umów o świadczenie usług maklerskich, ani świadczyć usług na rzecz klientów na podstawie umów już zawartych (poza wymianą walutową, wykonywaniem poleceń przelewu środków pieniężnych lub instrumentów finansowych na rachunek wskazany przez klienta oraz innych czynności mających na celu wyłącznie zakończenie działalności w zakresie zarządzania portfelami).

Zakazem objęto również transfer aktywów klientów bez ich zlecenia oraz przekazywanie danych osobowych klientów innym podmiotom. „WGI DM
dostał do 31 maja 2006 r. czas na zamknięcie pozycji i rozliczenie WGI ma czas do końca maja na ostateczne rozliczenie się z klientami. Wszystko będzie odbywać się pod okiem Komisji Papierów Wartosciowoych i Giełdsię z klientami. Operacja będzie się odbywać pod nadzorem pracowników urzędu komisji. W urzędzie KPWiG powołano specjalny zespół roboczy do nadzorowania zakończenia działalności maklerskiej przez WGI DM” – napisała komisja.

Decyzję o sprzedaży firmy WGI Europe Ltd z siedzibą w Wielkiej Brytanii, podjęło walne zgromadzenie WGI DM .

Jak poinformował w odpowiedzi na decyzję Komisji papierów Wartosciowych Artur Niewrzędowski z WGI Domu Maklerskiego już w poniedziałek firma zrzekłą się zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej. Decyzję KPWiG traktujemy jako nerwową reakcję na plany rozwoju Grupy WGI w ramach struktur unijnych.*Niewrzędowski: *Niezrozumiałe jest odbieranie czegoś, czego wcześniej się zrzeczono. W tej sytuacji trudno nam nie traktować decyzji Komisji jako całkowicie bezprawnej i opartej na innych przesłankach niż względy merytoryczne.
„Nie zgadzamy się z decyzją podjętą przez KPWiG i będziemy w tej sprawie składali zażalenie. Decyzja KPWiG niczego nie zmienia w naszej działalności, obecnie działamy jako WGI Europe Ltd." - czytamy w specjalnym oświadczeniu WGI. Firma zapewnia jednocześnie, że do końca maja ureguluje wszystkie kwestie związane ze stosownymi zapisami w umowach z klientami.

Jak zapewnia firma spółka WGI Europe Ltd. wstąpiła w prawa i obowiązki wynikające z umów świadczenia usług, które zostały zawarte z klientami przez WGI Dom Maklerski SA. Obie spółki należą do Łukasza Kaczora i Macieja Soporka - założycieli Grupy WGI, więc interes Klientów WGI Domu Maklerskiego został w pełni zabezpieczony.

Zgodnie z warunkami umowy podpisanej 4 kwietnia, WGI Europe Ltd. stała się 100-proc. udziałowcem spółki WGI DM, wstąpiła w jej prawa i obowiązki wynikające z umów z klientami. Spółka zaproponuje klientom WGI DM kontynuację dotychczasowych inwestycji na nowych warunkach - m.in. obligacje i euroobligacje oferowane na mocy unijnego i brytyjskiego prawa.

WGI Europe stała się też – za pośrednictwem WGI DM - głównym udziałowcem spółki pośrednictwa i doradztwa finansowego WGI Financial (75% udziałów) oraz świadczącej usługi marketingowe i public relations WGI Consulting (50%). Warszawskie biuro WGI DM będzie polskim oddziałem WGI Europe. Centrum operacji finansowych WGI znajdzie się w Londynie.
Spółka WGI Europe została utworzona w 2003 roku. Jej właścicielami i członkami zarządu są Łukasz Kaczor i Maciej Soporek, założyciele Grupy WGI. Głównym partnerem inwestycyjnym WGI Europe jest Wachovia Securities, instytucja finansowa należąca do Wachovia Corporation i Prudential Insurance Corporation. Nadzór nad Wachovia Securities sprawuje Securities and Exchange Commission (amerykański odpowiednik polskiej KPWiG) oraz National Association of Securities Dealers (zrzeszenie domów maklerskich w USA).

DM WGI to kolejna spółka maklerska, której KPWiG odebrała licencję na prowadzenie działalności. Od 1993 r. Komisja cofnęła zgodę na prowadzenie działalności firmom: Górnośląski Bank Gospodarczy, Dom Maklerski Broker, Bank Promocji Eksportu Animex Bank, Poznański Dom Maklerski P&P, Biuro Maklerskie Certus, Dom Maklerski P & V, Miejski Dom Maklerski, Dom Maklerski Partner oraz Sur.5 Net.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)