Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większe uprawnienia nadzorcze KPWiG

0
Podziel się:

Sejm zakończył ostatecznie w piątek prace nad nowelizacją Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi zwiększającą uprawnienia KPWiG oraz umożliwiającą skuteczniejsze egzekwowanie prawa na rynku kapitałowym.

Znowelizowane Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi wzmacnia uprawnienia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w zakresie nadzoru nad notowanymi spółkami. Komisja będzie mogła żądać informacji od spółek publicznych.

Poszerzony został katalog zadań KPWiG o kompetencje w zakresie nadzoru sprawowanego nad podmiotami prowadzącymi działalność maklerską na terytorium Polski.

Według jednego z zapisów, jeżeli wpływ wywierany przez akcjonariusza lub akcjonariuszy domu maklerskiego posiadających akcje reprezentujące co najmniej 10 proc. ogólnej liczby głosów lub kapitału zakładowego jest niekorzystny dla zarządzania tym domem maklerskim, Komisja może nakazać zaprzestanie wywierania takiego wpływu, wskazując termin oraz warunki i zakres podjęcia stosownych czynności.

W przypadku niezastosowania się do tego nakazu KPWiG może zakazać na okres nie dłuższy niż 2 lata wykonywania prawa głosu z akcji.

Nowelizacja wprowadza też przepisy dotyczące postępowania kontrolnego w podmiocie prowadzącym działalność maklerską, banku prowadzącym rachunki papierów wartościowych, spółce prowadzącej rynek regulowany, giełdę towarową, giełdową izbę rozrachunkową i w towarowym domu maklerskim.

W toku kontroli przewodniczący Komisji może zarządzić zajęcie dokumentu lub innego nośnika informacji niezbędnego dla dalszego postępowania.

Wprowadzone zostały też zapisy o postępowaniu wyjaśniającym.

W celu ustalenia, czy istnieją podstawy do złożenia zawiadomienia o przestępstwie przeciwko publicznemu obrotowi papierami wartościowymi lub do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie naruszenia przepisów ustawy, za co można nałożyć karę pieniężną, przewodniczący KPWiG może zarządzić przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.

W toku postępowania przewodniczący Komisji może zwrócić się do podmiotu świadczącego usługi telekomunikacyjne o udostępnienie wykazu połączeń telefonicznych lub innych przekazów informacji oraz do Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej o przekazanie określonych informacji stanowiących tajemnicę skarbową.

W nowelizacji sprecyzowano też kwestie dotyczące informacji poufnej. Ustawa określa osoby, które nie mogą wykorzystywać takiej informacji, a mają do niej dostęp, definiuje czym jest wykorzystanie i ujawnienie informacji poufnej.

Zgodnie z zapisami ustawy osoba, która wbrew zakazowi, ujawnia informację poufną podlega grzywnie do 2.000.000 zł lub karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Natomiast maksymalna kara za wykorzystanie informacji poufnej wbrew zakazowi to grzywna do 5.000.000 zł albo kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, lub obie łącznie.

Nowe regulacje mają dostosować obowiązujące przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej z zakresu rynku kapitałowego.

Ustawa ma wejść w życie 1 maja 2004 roku.

Po piątkowym głosowaniu przez Sejm senackich poprawek do nowelizacji trafi ona do podpisu do prezydenta. Większość przyjętych przez posłów poprawek Senatu doprecyzowuje przepisy nowelizacji Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)