Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania prywatyzuje królewską pocztę

0
Podziel się:

Najmniejszy pakiet akcji o jakie można było wystąpić wnosił 750 funtów.

Wielka Brytania prywatyzuje królewską pocztę
(Ivenks/iStockphoto)

Dziś nastąpi formalny akt prywatyzacji brytyjskiej Poczty Królewskiej. Inwestorzy, którzy zgłosili chęć nabycia jej udziałów, otrzymają - naturalnie pocztą - przesyłkę z akcjami firmy. Ale zapotrzebowanie na udziały było tak wielkie, że rząd zdecydował się na ich reglamentację.

Najmniejszy pakiet akcji o jakie można było wystąpić wnosił 750 funtów. Tyle chciało zainwestować 90 tysięcy Brytyjczyków. Ale dalsze, ponad 600 tysięcy chciało kupić znacznie więcej. W sumie inwestorzy byli gotowi wyłożyć 27 miliardów funtów. To 20 razy więcej niż wartość oferty.

Brytyjski rząd zdecydował się więc na niezwykły krok. Przydzielić wszystkim taki sam pakiet, minimalny za 750 funtów. Najbardziej przegrają ci, którzy planowali zainwestować ponad 10 tysięcy. Nie dostaną nic. Minister Gospodarki liberał Vince Cable powiedział, że ogromna popularność tej prywatyzacji świadczy, że rząd dał społeczeństwu korzystną ofertę.

Część ekonomistów uważa, że nawet zbyt korzystną, sprzedając pocztę zbyt tanio. Cena jednej akcji to 3 funty i 30 pensów, ale z pewnością zaraz po debiucie giełdowym we wtorek ta cena poszybuje znacznie wyżej.

Czytaj więcej w Money.pl
Portugalia też prywatyzuje pocztę. Przez kryzys W ramach przedsięwzięć na rzecz uzdrowienia finansów publicznych centroprawicowy rząd portugalski podjął decyzję o sprzedaniu 70 procent udziałów państwowej poczty CTT - Correios de Portugal.
Brytyjska poczta warta 3,3 mld funtów Sprzedaż akcji Royal Mail rozpocznie się na londyńskiej giełdzie w piątek o godzinie 9. rano czasu polskiego.
Robili przekręty przy prywatyzacji. Są skazani Sąd w szwajcarskim mieście Bellinzona skazał pięciu czeskich biznesmenów na kary więzienia za nadużycia finansowe, związane z prywatyzacją czeskiego koncernu wydobycia węgla brunatnego MUS.
PKP Cargo szykuje się do serii przejęć - _ Chcemy skupić się na krajach ościennych takich jak Czechy, Słowacja, Niemcy, być może Węgry _ - powiedział prezes spółki Łukasz Boroń.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)