Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielki boom na PZU, rząd dorzuca 5 proc. akcji

0
Podziel się:

Największy w Polsce ubezpieczyciel zadebiutuje za niespełna trzy tygodnie.

Wielki boom na PZU, rząd dorzuca 5 proc. akcji
(kprm.gov.pl)

aktualizacja 13.10

Zapisy dla inwestorów indywidualnych zostały przedłużone do godziny 20 w biurach oraz do północy przez internet. Według wcześniejszego harmonogramu miały się one zakończyć o 16. Skarb Państwa zdecydował również, że sprzeda w ofercie dodatkowe 5 proc. akcji, co oznacza, że do inwestorów indywidualnych może trafić ponad 7,7 mln akcji.

- *_ Zdecydowaliśmy o sprzedaży dodatkowych 5 proc. akcji PZU, bo widzimy ogromne zainteresowanie inwestorów _ *- *powiedział Aleksander Grad, minister skarbu. *

POSŁUCHAJ MINISTRA GRADA:


Minister Grad podkreśla, że duża liczba chętnych skłoniła rząd do podjęcia decyzji o zwiększeniu puli sprzedawanych akcji.

POSŁUCHAJ MINISTRA GRADA:


Jak się zapisać ma akcje PZU?

Każdy inwestor indywidualny może zapisać się na minimalnie trzy, jednak nie więcej niż trzydzieści akcji. Przyjmując, że zakupu dokona po cenie maksymalnej, ustalonej na 312,50 zł, musi dysponować kwotą od 937,50 zł do 9375 złotych. Powinien również pamiętać o tym, żeby na swoim rachunku inwestycyjnym mieć środki na pokrycie prowizji biura maklerskiego.

Ostateczna cena sprzedaży, a także liczba sprzedawanych akcji oraz ich podział na transze, zostaną przedstawione 29 kwietnia.

Zdaniem Skarbu Państwa chętnych na zakup akcji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń może być około 200 tysięcy osób. Jeśli zostaną sprzedane wszystkie akcje oraz utrzymana zostanie cena maksymalna, będzie to największą oferta publiczna w historii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

źródło: Money.pl na podstawie danych GPW

  • przy założeniu utrzymania maksymalnej ceny i sprzedaży wszystkich akcji.

Najwyższe ceny docelowe ustalane w wycenach przez biura maklerskie sięgają nawet 380 złotych. To o ponad 20 procent więcej niż maksymalna cena emisyjna. Akcje PZU już podczas pierwszego dnia notowań mogą podrożeć o nawet kilkanaście procent.

Z szacunków Money.pl wynika, że inwestycja w akcje ubezpieczyciela może być również zyskowną formą lokowania kapitału w dłuższym terminie. Spółka działa w stabilnej branży, ma przed sobą dobre perspektywy, a długoterminowych inwestorów powinna dodatkowo zachęcić jej polityka dywidendowa, która zakłada wypłacanie akcjonariuszom od 25 do 45 procent zysku. Według analityków Domu Maklerskiego Millennium przez 5 najbliższych lat na jedną akcję PZU z tego tytułu może przypaść ponad 60 złotych w postaci dywidendy.

Wejście PZU do WIG-u 20 nastąpi prawdopodobnie w ciągu kilku dni po debiucie - zapowiada Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

_ - Jest więcej niż pewne, że PZU wejdzie w skład indeksu WIG 20 i prawdopodobnie nastąpi to w wyniku nadzwyczajnej korekty indeksów w ciągu kilku dni po debiucie PZU na giełdzie _ - powiedział podczas debaty o prywatyzacji prezes Sobolewski. Debiut PZU na giełdzie ma nastąpić do 14 maja

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)